Warszawa: Przejazd czerwonej kokardki Razem przeciw HIV

Warszawa: Przejazd czerwonej kokardki Razem przeciw HIV
Fot. nadesłane

W Światowym Dniu AIDS przypominamy, że epidemia HIV w Polsce niestety zatacza coraz szersze kręgi. Już teraz wiadomo, że rok 2023 będzie rekordowy jeśli chodzi o liczbę nowo wykrytych zakażeń HIV. Tylko do połowy listopada zgłoszono 2590 zakażeń. To więcej niż w całym roku 2022. A przecież z HIV można normalnie żyć, ale o swoim zakażeniu trzeba wiedzieć. Dlatego warto się testować, o czym przypomniała czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” wyświetlana na fasadach budynków w Warszawie. To happening organizowany przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences.

– W ten sposób chcemy przypomnieć, jak ważne są testy na HIV. Badanie takie trzeba wykonać szczególnie po każdym tzw. ryzykownym zachowaniu, czyli choćby seksie bez prezerwatywy – powiedział Mateusz Liwski, prezes „Res Humanae”.

HIV to dziś jedna z wielu chorób przewlekłych. Każdy, kto się testuje, a w razie pozytywnego wyniku przyjmuje bezpłatne w Polsce leczenie, może z nim normalnie żyć. Nie ma mowy o rozwoju AIDS, można mieć zdrowe dzieci i pewność, że nie zakazi się partnera, bo osoba lecząca się z czasem staje się niezakaźna.

– Właśnie dlatego rok w rok zachęcamy do testowania się w kierunku HIV, wyświetlając kokardki w wielu miastach. Byliśmy już w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu. W tym roku jesteśmy ponownie w Warszawie. Połączyliśmy w tej akcji siły z „Res Humanae”, bo wierzymy, że tylko działając razem z lekarzami i  organizacjami pozarządowymi możemy zatrzymać HIV – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Print Friendly, PDF & Email