Warszawa: Pogotowie kupiło cztery nowe ambulanse, a czeka na sześć kolejnych

Warszawa: Pogotowie kupiło cztery nowe ambulanse, a czeka na sześć kolejnych
Fot. Mateusz Misztal / arch. red.

W związku z pandemią koronawirusa warszawskie pogotowie kupiło cztery nowoczesne ambulanse, a wkrótce dotrze do niego sześć kolejnych – przekazał PAP Piotr Owczarski z „Meditransu”. Inwestycja kosztowała blisko 2,4 mln zł.

Ambulanse będą wykorzystywane jako jednostki intensywnej opieki, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów, a więc do ratowania życia w najcięższych przypadkach zagrożenia życia.

– Bez nowoczesnych ambulansów nie ma sprawnego systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, nie ma też mowy o skutecznej walce z pandemią koronawirusa COVID-19. Dzisiaj, gdy służby pracują na granicy możliwości, także technicznych, każdy zakup jest na wagę złota i ułatwia nam pracę – podkreślił w komunikacie przesłanym PAP Piotr Owczarski z „Meditransu”.

Warszawskie pogotowie zaznaczyło, że każdy pojazd wyposażony jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny, m.in. w defibrylator transportowy z możliwością teletransmisji danych medycznych do centrum teletransmisji „Meditransu”. Oznacza to, że w trakcie przewożenia pacjenta do szpitala możliwe będzie prowadzenie konsultacji kardiologicznych w czasie rzeczywistym.

Inwestycja pochłonęła blisko 2,4 mln zł. – To nie koniec zakupów, bo wkrótce do stolicy dotrze jeszcze 6 nowych karetek – poinformowało pogotowie.

W rejonie obsługiwanym przez „Meditrans” pracują teraz 84 zespoły ratownictwa medycznego, w tym m.in.: 12 specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego i 62 zespoły podstawowe oraz cztery tzw. ambulanse covidowe, które zostały skierowane wyłącznie do obsługi transportów pacjentów realizowanych na zlecenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Tzw. karetki covidowe są przeznaczone do odbioru pacjenta z podejrzeniem zakażenia lub ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem COVID-19 ze szpitala lub z domu pacjenta i przewiezienie go do lecznicy specjalistycznej, która zajmie się jego leczeniem. Aby zminimalizować zagrożenie, tzw. karetkę covidową obsługuje jedna osoba – kierowca-ratownik. (PAP)

Sonia Otfinowska
Print Friendly, PDF & Email