Warszawa: Oficjalne otwarto centrum pobytowe dla uchodźców z Ukrainy

Warszawa: Oficjalne otwarto centrum pobytowe dla uchodźców z Ukrainy
Fot. Siemens

Oficjalnie otwarto centrum pobytowe dla uchodźców z Ukrainy mieszczące się na terenie Siemensa przy ulicy Żupniczej. Centrum długofalowego pobytu dla uchodźców powstało w wyniku współpracy wolontariuszy, instytucji charytatywnej Siemens Caring Hands e.V. oraz m.st. Warszawy.

– Nie ma dnia, byśmy w Ratuszu nie dyskutowali na temat pomocy dla osób z Ukrainy. Tak samo jak wy, chcemy by ten wojenny epizod w naszej wspólnej historii już się zakończył. Zrobimy wszystko, aby osoby uciekające przed wojną, mogły chociaż przez chwilę poczuć, że mają tutaj swój drugi dom. Warszawa jest miastem szczególnie dotkniętym przez wojny. W naszych sercach jest wiele więcej zrozumienia niż w jakimkolwiek miejscu na świecie – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy podczas oficjalnego otwarcia centrum. – Wsparcie dla osób z Ukrainy nie byłoby możliwe dzięki firmom prywatnym, w tym firmie Siemens, które wsparły miasto w działaniach – dodał.

Na terenie siedziby Siemensa przy ulicy Żupniczej w Warszawie część biur zostało przekształconych na pokoje, z których mogą korzystać goście zza wschodniej granicy. W centrum miejsce zamieszkania znalazło już około 160 osób, a do ich dyspozycji jest łączna powierzchnia ok. 2600 mkw.

– Jestem szczególnie emocjonalnie związany z Ukrainą, gdzie pracowałem przez kilka lat. Data 24 lutego była również dla nas w Polsce szokiem i wiedzieliśmy, że musimy wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów. Dlatego wspólnym wysiłkiem naszych pracowników, organizacji pozarządowych oraz władz miasta stworzyliśmy to centrum – podkreślił witając gości Maciej Zieliński, prezes Siemens Polska, który przez sześć lat zarządzał w przeszłości ukraińskim oddziałem firmy.

Fot. Siemens

W części artystycznej uroczystości otwarcia wystąpił ukraiński zespół Wolne. Uczestnicy wydarzenia wspólnie sadzili kwiaty, a dzieci wzięły udział w warsztatach malarskich. Był również czas na wspólny posiłek, podczas którego można było skosztować specjałów polskich oraz ukraińskich.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email