Warszawa: Idź na spacer i to aktywnie

Warszawa: Idź na spacer i to aktywnie
Fot. Pixabay

Bezpłatne zajęcia nordic walking organizuje Aktywna Warszawa oraz stołeczne dzielnice. Trwają już zajęcia na Mokotowie, Ursynowie i Bemowie, a w najbliższy poniedziałek ruszają wspólne treningi na Targówku.

– Bardzo lubię nordic walking, do jego uprawiania nie są potrzebne wielkie przygotowania wystarczy dobre nastawienie, chęć zrobienia czegoś dla siebie, po prostu wystarczy wyjść z domu – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – To świetna forma rekreacji dla osób nie uprawiających intensywnie sportu. Nie każdy jest zaangażowany w treningi czy to piłkarskie, czy biegowe, czy pływackie, ale każdy powinien starać się być aktywny – dla zdrowia, dla higieny psychicznej. Nordic walking to świetny krok w stronę aktywnego stylu życia, gorąco wszystkich namawiam do tej formy ruchu – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Nordic walking to dużo więcej niż „marsz z kijkami”. To uznana na świecie forma rekreacji, która poprawia wydolność oraz – przy prawidłowej technice – wzmacnia całe ciało. A tej prawidłowej techniki – odpowiedniego odepchnięcia się kijami, by angażować w wysiłek górne partie ciała – najlepiej nauczyć się na zajęciach z instruktorem.

Aktywna Warszawa zaprasza na Rozbrat

W czwartek 9 marca ruszają zajęcia organizowane przez Aktywną Warszawę. Zbiórka przed budynkiem Ośrodka Rozbrat przy ul. Rozbrat 26, zajęcia trwają od 18:00 do 19:30.

– Jak się ubrać? Nie za grubo, bo jesteśmy w ciągłym ruchu, ale i nie za cienko! Rekomendujemy bieliznę termiczną i kurtkę turystyczną, ponadto czapka, rękawiczki i oczywiście kije do nordic walking – radzi prowadząca zajęcia Mariola Będkowska, prezes Fundacji Trzy Kroki promującej zdrowy styl życia.

Plan treningu wygląda tak: na początku rozgrzewka stacjonarna, a potem 5-7 km marszu przeplecionego ćwiczeniami rozwijającymi technikę chodu. Trasa – ścieżki zielonej Warszawy, okoliczne parki jak park Rydza Śmigłego, park Agrykola, Łazienki, park Ujazdowski oraz nadwiślańskie ścieżki obszaru Natura 2000. Zwieńczeniem cyklu treningów będzie udział w zawodach Szlak Wiosny w ramach Leśnej Triady Biegowej 1 kwietnia w Lesie Sobieskiego w Wawrze. Sprzęt do ćwiczeń można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Już dziś chętni mogą dołączyć do wydarzenia na Facebooku Jeśli ktoś ma dodatkowe pytania, może napisać do organizatorów: treningi@aktywnawarszawa.waw.pl

Nordic walking w co trzeciej dzielnicy

Zajęcia nordic walking organizują dla mieszkańców też dzielnice. Wiele z nich to projekty z budżetu obywatelskiego.

  • Mokotów ruszył z zajęciami nordic walking jako pierwsza ze stołecznych dzielnic, już 22 stycznia. Zaplanowano je do 26 listopada. Treningi odbywają się w soboty o 9:00 (godzina) oraz w niedziele również o 9:00 (półtorej godziny). W soboty zbiórka chętnych przed kompleksem sportowym przy Niegocińskiej 2A, a niedziele przy siłowni plenerowej przy Jeziornej 4 (nad jeziorkiem Czerniakowskim). Można wypożyczyć kijki u instruktora. Na maj i październik zaplanowano dzielnicowe imprezy nordic walking „Marsz po Zdrowie”, gdzie będzie można sprawdzić się w większej grupie.
  • Ursynów. Tu zajęcia z instruktorką trwają półtorej godziny, odbywają się już od końca stycznia, zaplanowano je aż do 17 grudnia (z wyłączeniem niedzieli wielkanocnej, 1 maja i 1 listopada). Środa 12:00 – grupa szybsza seniorów, 13:45 – grupa wolniejsza seniorów; sobota 13:00 – marsz średnie tempo + ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, 14:45 – grupa dla początkujących (spokojny marsz + nauka techniki); niedziela (z wyłączeniem lipca i sierpnia) – 12:00 marsz średnie tempo + ćwiczenia fitness, 13:45. Organizator zapewnia sprzęt (kije – po 20 par na grupę) dla uczestników zajęć w każdej grupie. Zbiórka na rogu ul. Kabackiej i Zaruby. Szczegóły dotyczące m.in. zapisów na stronie internetowej dzielnicy Ursynów.
  • Bemowo. Tu zajęcia też już trwają. Pierwszy semestr od stycznia do czerwca, drugi od września do grudnia. Treningi trwają półtorej godziny, w soboty o 8:30 oraz 10:00, a w środy o 11:00. Zbiórka przy Pomniku Poległych Powstańców na skrzyżowaniu ulic Westerplatte i Grotowskiej. Wstęp wolny, ale trzeba mieć własne kijki. Dokładny harmonogram na stronie dzielnicy Bemowo.
  • Targówek. Zajęcia z instruktorką zaczynają się w najbliższy poniedziałek – 27 lutego. Treningi zaplanowano na godzinę, w poniedziałek o 12:00 oraz w czwartek o 13:30. Będą odbywały się do 22 czerwca, a po wakacjach zostaną wznowione, ale z nowym harmonogramem. Miejsce zbiórki – Park Bródnowski, róg Kondratowicza i Chodeckiej (na skwerze koło schodów).
  • Ochota. Zajęcia ruszają 4 marca. Będą odbywały się do 9 grudnia w sobotę o godz. 9:30 (czas trwania – godzina). Miejsce – Park Szczęśliwicki, zbiórka przy wejściu do parku od ul. Drawskiej.
  • Ursus. Zajęcia ruszą 13 marca, zaplanowano je do 31 października z wyłączeniem wakacji. Trening we wtorki i czwartki o 17:30, trwają godzinę. Zbiórka przy muszli koncertowej w Parku Czechowickim.
  • Śródmieście i Wola również planują zajęcia nordic walking dla mieszkanek i mieszkańców. Trwają jednak jeszcze procedury konkursowe. Szczegóły w najbliższym czasie pojawią się na dzielnicowych stronach.
UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email