Warszawa dla Ukrainy

Warszawa dla Ukrainy
Fot. Pixabay

24 sierpnia to Dzień Niepodległości Ukrainy. – Warszawa tego dnia, jak i w każdy dzień trwającej od pół roku wojny, pokazuje wsparcie i solidarność ze wschodnim sąsiadem. Ukrainę wspierają warszawskie instytucje, dziś spotkanie na placu Zamkowym i koncert pieśni z Polesia na pl. Defilad – informuje warszawski ratusz.

Prezydent Warszawy zaprasza dziś wszystkich, którzy chcą uczcić ukraińską niepodległość o 18:00 na plac Zamkowy.

– Od 6 miesięcy nasi przyjaciele muszą bronić tej niepodległości przed rosyjskim agresorem. Świętowanie w ukraińskich miastach nie będzie dziś możliwe, ale możemy pokazać nasze wsparcie i solidarność tu, w Warszawie – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski. Nasi przyjaciele zbiorą się o godzinie 18:00 na placu Zamkowym. Bądźmy tam razem z nimi. Bo Ukraina walczy dziś także o naszą wolność. Bo Kijów i Warszawa to wspólna sprawa – podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski.

– Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę stolica podejmuje działania w różnym zakresie wspierając uchodźców. To nie tylko integracja w placówkach edukacyjnych czy opieka w miejscach pobytowych. Wiele specjalnych projektów odbywa się w warszawskich domach kultury i innych miejskich instytucjach kultury – wylicza ratusz.

Przystań w DSH

Bogaty program dla ukraińskich gości ma w swojej ofercie Dom Spotkań z Historią. Została m.in. stworzona Przystań — program działań na rzecz uchodźców i migrantów oraz przestrzeń, w której można spędzić spokojnie czas. Od kwietnia 2022 roku w domu Spotkań z Historią realizowany jest szereg działań społeczno-edukacyjnych, których celem jest zintegrowanie społeczności uchodźczej (zwłaszcza dzieci), przybyłej do Polski po wybuchu wojny na Ukrainie.

Dla dzieci w wieku 6-12 lat zostały przygotowane warsztaty z arterapii z sensoryczną nauką języka polskiego oraz sztuką animacji piasku. Zajęcia poprowadzą Julia Sanina i Natalia Iszczuk, które pochodzą z Charkowa. Przed wojną prowadziły wiele projektów teatralnych i warsztatów plastycznych dla dzieci i dorosłych. Warsztaty pomagają przełamać komunikacyjne bariery i wyrazić emocje poprzez sztukę i zabawę. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele od 12:00 do 13:30.

By ludzie się radowali

Ponadto dzieci i dorośli mogą wziąć udział w polsko-ukraińskich warsztatach malarskich „By ludzie się radowali”, inspirowanych twórczością ukraińskiej artystki, Marii Prymaczenko. Uczestnicy poznają sylwetkę malarki, która prawie całe życie mieszkała i tworzyła we wsi Bołotnia w obwodzie kijowskim, a jej prace podbiły Paryż, Londyn, Montreal i Pragę. Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 6. roku życia i odbywają w każdy wakacyjny czwartek w godz. 10:30–12:30.

W Domu Spotkań z Historią odbywają się również literacko-malarsko-teatralne warsztaty dla polskich i ukraińskich dzieci, które pomagają w rozwijaniu kreatywności i wrażliwości. Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 6. roku życia i odbywają się w każdy wakacyjny wtorek w godz. 11:00–13:00.

Bezpłatna aplikacja „Wasza Warszawa”

Wszystkie pomocne informacje dla obywateli i obywatelek Ukrainy zostały dodane do bezpłatnej miejskiej aplikacji. Na interaktywnej mapie można znaleźć przydatne lokalizacje oraz ich opisy w języku ukraińskim, a zdjęcia i informacje o konkretnych miejscach oraz trasy spacerowe pozwolą lepiej poznać Warszawę. Wszystkie materiały w aplikacji są stale aktualizowane i sprawdzane.

Kawa & Help Desk w DSH przy Karowej

W kawiarni można skorzystać z tabletu z dostępem do internetu oraz poprosić o skserowanie lub wydrukowanie dokumentów. Obok zorganizowany został kącik zabaw dla najmłodszych oraz biblioteczka z książkami po polsku i ukraińsku. Przez cały czas organizowane są wydarzenia dla dzieci i dorosłych z udziałem ukraińskich animatorów i gości, a spacery po Warszawie przybliżają naszym ukraińskim gościom stolicę w ich rodzimym języku. Na wszystkie wydarzenia i wystawy wstęp jest wolny.

Pieśni Polesia na pl. Defilad

W Dzień Niepodległości Ukrainy na pl. Defilad specjalny koncert. O 21.00 rozpocznie się kameralny koncert Pieśni ukraińskiego Polesia. Wystąpią Maniucha i Ksawery – duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki… Snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi.

UM Warszawa

Print Friendly, PDF & Email