Warmińsko-mazurskie: W Ełku rozpoczęto rozdawanie maseczek mieszkańcom

Warmińsko-mazurskie: W Ełku rozpoczęto rozdawanie maseczek mieszkańcom
Fot. Anna Shvets / Pexels

Od piątku na ulicach Ełku straż miejska rozdaje mieszkańcom maseczki ochronne. Do miasta trafiło blisko 250 tys. maseczek z 5,7 mln sztuk przekazanych przez rząd dla woj. warmińsko-mazurskiego.

Ełcki magistrat poinformował, że maseczki są rozdawane od piątku na ulicach przez strażników miejskich. – Każdy może otrzymać od kilku do kilkunastu sztuk – podano w komunikacie. Mieszkańcy mogą też odebrać maseczki u dyżurnego funkcjonariusza w siedzibie urzędu.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział PAP, że będą one rozdawane przez kilka najbliższych dni, np. w niedzielę również na targowisku miejskim. Wojewoda przekazał ełckiemu samorządowi prawie 250 tys. sztuk.

– Wybraliśmy taki sposób dystrybucji, bo chcemy, żeby maseczki dotarły do jak największej liczby osób. Każdy, kto ma taką chęć, będzie mógł się w nie zaopatrzyć – stwierdził.

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do woj. warmińsko-mazurskiego 5 mln.

Służby wojewody warmińsko-mazurskiego podają, że do regionu systematycznie docierają transporty z Agencji Rezerw Strategicznych z bezpłatnymi maseczkami ochronnymi dla mieszkańców.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Kuriata powiedział w piątek PAP, że Warmia i Mazury otrzymają w sumie 5,7 mln trójwarstwowych maseczek medycznych. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców regionu oznacza to średnio cztery maseczki na osobę.

Z Agencji Rezerw Strategicznych trafiają one do pięciu komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, które przekazują je do poszczególnych gmin.

– W gminach będą zapewne wyznaczone punkty dystrybucyjne, typu sołtysi, sklepy, świetlice, bo gminy mają różne pomysły i się do tego przygotowują – mówił Kuriata.

Decyzją rządu od soboty w woj. warmińsko-mazurskim obowiązują zaostrzone rygory sanitarne. Zamknięto m.in. hotele, baseny, muzea, kina i galerie handlowe, klasy I-III powróciły do nauki zdalnej, a od 13 do 20 marca ma być wprowadzone nauczanie hybrydowe. (PAP)

Marcin Boguszewski
Print Friendly, PDF & Email