Warmińsko-Mazurskie: Połowa regionu z wysokimi wskaźnikami zakażeń

Warmińsko-Mazurskie: Połowa regionu z wysokimi wskaźnikami zakażeń
Fot. Martin Lopez / Pexels

W woj. warmińsko-mazurskim w połowie powiatów odnotowano w sobotę bardzo wysokie wskaźniki zakażeń koronawirusem. Najgorsza sytuacja, jeśli chodzi o liczbę zakażeń, jest w Olsztynie.

Z informacji udostępnionych w sobotę przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano w sobotę 943 kolejne zakażenia koronawirusem. Zmarło 11 osób, z których 3 przed zakażeniem COVID-19 nie miały innych chorób. Na nieco ponad 2,5 tys. wykonanych wymazów prawie tysiąc okazało się pozytywnych.

Dokładnie w połowie powiatów regionu odnotowano bardzo wysokie wskaźniki zakażenia, są to powiaty: Olsztyn i olsztyński, bartoszycki, lidzbarski, szczycieński, nidzicki, gołdapski i kętrzyński. Zaledwie przed kilkoma dniami zła sytuacja była tylko w Olsztynie i okolicach, powiecie nidzickim i bartoszyckim.

Najwięcej nowych przypadków zakażenia (216) odnotowano w Olsztynie, gdzie od wielu dni utrzymuje się bardzo wysoki wskaźnik zakażeń na 10 tys. mieszkańców – w sobotę wynosi on 12,5. Sytuacja w mieście jest o tyle poważna, że od kilku dni w szpitalach brakuje miejsc na oddziałach covidowych.

Bardzo wysoki wskaźnik zakażeń – 12,9 na 10 tys. mieszkańców odnotowano w sobotę w powiecie lidzbarskim. Tam przybyło 53 nowych zakażonych, co w skali powiatu jest bardzo wysoką liczbą. Na 95 wykonanych w tym powiecie testów aż 53 okazały się pozytywne. W sąsiednim powiecie bartoszyckim zakażenie potwierdzono u kolejnych 51 osób, w wskaźnik zakażenia na 10 tys. mieszkańców wynosi tam 8,9. W powicie kętrzyńskim odnotowano kolejnych 46 zakażeń (wskaźnik na 10 ty. mieszkańców wynosi 7,4).

W powiecie olsztyńskim przybyło 125 zakażonych, a ilość pozytywnych testów w stosunku do wszystkich wykonanych przekracza 40 proc.

W powiecie szczycieńskim przybyło 49 zakażonych, współczynnik na 10 tys. mieszkańców wynosi 7.

Z sobotnich danych wynika, że poprawia się sytuacja w powiecie nidzickim, który przed tygodniem notował najwyższą w kraju liczbą zakażeń. Z tego powodu przed tygodniem władze samorządowe same zdecydowały o zamknięciu szkół i przedszkoli. Od kilku dni poziom zakażeń w tym powiecie spada, w sobotę przybyło 30 kolejnych zakażonych ale za to współczynnik zakażeń na 10 tys. mieszkańców spadł do 9,16.

Od soboty w warmińsko-mazurskim obowiązuje regionalny lockdown – zamknięte są baseny, hotele, galerie handlowe i placówki kultury. Na razie policja nie odnotowała naruszenia nowych obostrzeń epidemicznych, które mają obowiązywać do 14 marca. (PAP)

Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Print Friendly, PDF & Email