Warmińsko-mazurskie: Opieka zdrowotna z dodatkowym wsparciem europejskim

Warmińsko-mazurskie: Opieka zdrowotna z dodatkowym wsparciem europejskim
Fot. nadesłane

Zarząd województwa rozdzielił dodatkową pulę środków europejskich na ochronę zdrowia. Pieniądze pochodzą z dodatkowej osi priorytetowej, wygospodarowanej w odpowiedzi na pandemię wirusa Sar-Cov-2 (COVID-19). Są przeznaczone na zabezpieczenie pracowników i firm oraz dostosowanie działalności gospodarczej do funkcjonowania w okresie zwiększonego zagrożenia w obszarze zdrowia.

– To specjalna inicjatywa nazywana REACT-EU, u nas skorzysta z niej w sumie 40 podmiotów, a przyznane dofinansowanie – 40,5 mln zł – trafi do przychodni, szpitali powiatowych i regionalnych – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. 

– To był ostatni konkurs w dziedzinie ochrony zdrowia w tej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, która już się kończy, a wiadomo, że jesteśmy już gotowi do startu z nowym programem – Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027.

Dofinansowanie dostały następujące typy projektów:

Schemat A dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), rehabilitacji leczniczej. Dofinansowanie dostanie 17 podmiotów na łączną kwotę 3,6 mln zł.

Schemat B przeznaczony jest  dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które realizują stacjonarne i całodobowe świadczenie zdrowotne dla mieszkańców przynajmniej jednego powiatu. Dofinansowanie dostanie 15 podmiotów na łączną kwotę 19,8 mln zł.

Schemat C przeznaczony jest dla ponadpowiatowych ośrodków specjalistycznych.  Dofinansowanie dostanie 8 podmiotów na łączną kwotę 17,1 mln zł.

Wśród dofinansowanych projektów znalazł się m.in. ten złożony przez Wojewódzki Szpital Zespolony na doposażenie placówki w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną.

Beneficjentami projektu zostały również placówki medyczne m.in. w: Dywitach, Rybnie, Barczewie, Morągu, Lidzbarku Warmińskim, Iławie, Biskupcu, Nidzicy czy Olsztynie.

Lista wszystkich dofinansowanych projektów znajduje się TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email