Wariant Delta zdominował zakażenia w Nowym Jorku

Wariant Delta zdominował zakażenia w Nowym Jorku
Fot. Pixabay

Wysoce zakaźny wariant koronawirusa Delta jest obecnie dominujący w Nowym Jorku. Średnia nowych zakażeń wywołanych przez ten wariant w ostatnich siedmiu dniach wzrosła w mieście o 62 proc. w porównaniu z siedmiodniowym okresem sprzed czterech tygodni – podaje w piątek stacja NBC News.

Wzrost w ubiegłym tygodniu w porównaniu z poprzednim wynosił tylko 32 proc. Stacja podkreśliła, że Delta, która najpierw nawiedziła Indie, a następnie rozprzestrzeniła się na co najmniej 104 kraje, jest uważana za do 60 proc. bardziej zaraźliwą niż pierwszy szeroko rozpowszechniony wariant.

– Wystarczyło zaledwie 14 dni, aby Delta awansowała z czwartego najczęściej występującego wariantu Covid w mieście na pierwsze miejsce, wyprzedzając najpierw tzw. wariant nowojorski, B.1.526, który początkowo pojawił się w rejonie Washington Heights i rozprzestrzenił dalej, a następnie Gamma, znany wcześniej jako szczep brazylijski, P.1” – zauważyła NBC.

Władze stanowe szacują, że w Nowym Jorku prawie 65 proc. dorosłej populacji jest w pełni zaszczepione. Ponad 70 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę.

NBC zwraca uwagę, że nasilenie przypadków Delty w Nowym Jorku odzwierciedla trend krajowy. W minionym tygodniu okazała się ona dominującym wariantem Covid w Ameryce.

– Badania naukowe wykazały, że odmiana Delta rozprzestrzenia się znacznie łatwiej niż wcześniejsze szczepy wirusa i powoduje poważniejsze skutki u osób zakażonych. Zrodziło to wznowienie nacisków na wszystkich szczeblach rządowych na szczepienie ludzi, jeśli jeszcze tego nie zrobili – przypomina stacja.

Najnowsze dane Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) pokazują, że liczba zachorowań wzrosła. W zeszłym tygodniu w całym kraju liczba przyjęć do szpitali zwiększyła się o 36 proc., a zgonów o 26 proc. Prawie we wszystkich przypadkach dotyczyło to osób niezaszczepionych.

– Jest to jasne jak słońce. (COVID-19 – PAP) staje się pandemią niezaszczepionych. (…) Niezaszczepieni ludzie są zagrożeni – oceniła dyrektor CDC Rochelle Walensky.

Światowa Organizacja Zdrowia, nazwała Deltę „najszybszym i najsilniejszym” wariantem. Przewiduje, że będzie dominującym na świecie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
Print Friendly, PDF & Email