W WSZ w Elblągu otwarto nowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego

Fot. Mateusz Misztal

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu zaprezentowano dziś nowy rezonans magnetyczny. Jak podkreślano, niezwykle nowoczesna pracownia, pozwoli na szybsze i dokładniejsze badanie pacjentów.

1,5 Teslowy skaner, wyposażony został w technologię BioMatrix, która pozwala dopasować się do różnic anatomicznych, i fizjologicznych pacjentów, eliminując tym samym wszelkie niepożądane efekty.

– Cieszę się, że zechcieliście państwo z nami być w tej ważnej dla nas i dla naszych pacjentów chwili. Uruchamiamy w tej chwili drugą pracownię rezonansu magnetycznego. Pracownię, która jest niezmiernie potrzebna. Wszyscy pacjenci z Elbląga i okolic będą mogli korzystać z tego sprzętu – mówiła do zebranych Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

– System, który zainstalowaliśmy, jest najnowocześniejszym systemem rezonansu magnetycznego – mówi Michał Walczak, kierownik ds. rozwoju biznesu MR firmy Siemens. – Jest to aparat bardzo zaawansowany, posiada duży otwór magnesu, jest to bardzo istotne z punktu widzenia pacjentów, ponieważ zwiększa komfort badania i umożliwia obrazowanie pacjentów w różnym stanie klinicznym. System posiada aż 204 kanały w pełnym zakresie skanowania – dodaje.

– System posiada wysokie gradienty, są to takie parametry, które determinują najbardziej zaawansowane obrazowanie zarówno w obszarze onkologii, jak i w obszarze neurologii, a także kardiologii. System ten jest wyposażony w pełną kardiologię, czyli możemy wykonywać wszelkie badania kardiologiczne. Aparat posiada przełomową technologię, która umożliwia bardzo szybkie przeprowadzenie badań kardiologicznych – podkreśla Michał Walczak.

Jak wskazano, nowy aparat gwarantuje bardzo wysoką jakość obrazów oraz daje możliwość precyzyjnej oceny wszystkich zmian, co przekłada się z kolei na dokładniejszą diagnostykę.

– Już 3,5 roku mamy zaszczyt być partnerem Elbląskiego Centrum Onkologii – zaznacza Anna Tybińkowska, dyrektor Centrum Radioterapii i Usprawniania oraz Pracowni Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego. – W trakcie tego okresu zrealizowaliśmy 52 tysiące porad onkologicznych – dodaje. W tym czasie w Centrum Radioterapii i Usprawniania niemal 5000 chorych otrzymało radioterapię.

Na konsyliach specjalistycznych tylko w 2021 roku ustalono 1247 planów leczenia onkologicznego. W poprzednich latach liczba ta za każdym razem przekraczała 1000.

Jak zaznaczono, dzisiejsze wydarzenie jest ważnym momentem dla Elbląskiego Centrum Onkologii, które skupia pacjentów onkologicznych leczonych w wielu oddziałach.

Jaką diagnostykę zapewnia Elbląskie Centrum Onkologii?

Dyrektor Elżbieta Gelert przedstawiła także zakres działania ECO. Zapewnia ono diagnostykę i leczenie nowotworów:

  • układu moczowego, w tym raka gruczołu krokowego, nerki i pęcherza moczowego;
  • układu rozrodczego, w tym raka szyjki macicy, jajników i przydatków;
  • układu oddechowego, w tym raka płuca;
  • układu pokarmowego, w tym raka jelita grubego, trzustki i wątroby;
  • układu nerwowego, w tym złośliwe nowotwory mózgu;
  • układu dokrewnego, w tym raka tarczycy
  • gardła, krtani, oraz nowotworów szczękowo-twarzowych
  • nowotworów piersi
  • układu kostnego (w tym wszczepianie onkologiczne endoprotezy stawu biodrowego).

W planach WSZ jest także przebudowa II i III piętra budynku wielofunkcyjnego pod potrzeby oddziału onkologicznego z pododdziałem chemioterapii oraz oddziału dziennego chemioterapii. Koszt tej inwestycji to ok. 25 mln zł.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE, BY ZOBACZYĆ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Print Friendly, PDF & Email