W Toruniu stanęły piernikowe pojemniki na nakrętki

W Toruniu stanęły piernikowe pojemniki na nakrętki
Fot. UM Toruń

21 lutego Wydział Gospodarki Komunalnej przekazał toruńskim placówkom oświatowym pojemniki na nakrętki w kształcie piernika toruńskiej Katarzynki.

– Pojemniki na nakrętki stawiane są w całej Polsce i najczęściej mają kształt serca. Realizując nasz projekt pomyśleliśmy, dlaczego nie wykonać ich w formie piernika. Pojemniki są nie tylko większe, ale przede wszystkim kojarzą się z Toruniem – wskazuje UM Toruń. – Mamy nadzieję, że ich oryginalny wygląd zmobilizuje do zbiórki nakrętek nie tylko uczniów, ale także mieszkańców.

Pojemniki powstały na specjalne zamówienie magistratu i trafiły do czterech placówek oświatowych na terenie Torunia. Piernikowe pojemniki – Katarzynki stanęły przy:

  • Szkole Podstawowej nr 11,
  • Przedszkolu Miejskim nr 11,
  • Szkole Podstawowej Nr 7,
  • Szkole Podstawowej nr 10.

Wybór jednostek nie był jednak przypadkowy. Otrzymały je te placówki, które w ramach EKOKONKURSU „Zbieramy makulaturę (i nie tylko)” zebrały dotychczas najwięcej nakrętek. Wszystkie cztery wyróżnione placówki zebrały łącznie ponad 620 kartonów pełnych nakrętek!

Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia, zachęca dzieci do zbiórki poszczególnych surowców na terenie placówek. W jego ramach placówki z największymi ilościami odpadów otrzymają nagrody o łącznej wartości ponad 200 tys. zł.

Wszystkie szkoły i przedszkola uczestniczące w zbiórce nakrętek otrzymają kartony pierników – Katarzynek ufundowanych przez Fabrykę Cukierniczą Kopernik. Do przekazania planowane jest 500 kartonów słodkich upominków.

– Zbiórka nakrętek w szkołach oczywiście trwa nadal. Każdy dostarczony pojemnik opróżniany jest zgodnie z potrzebami, a nakrętki przekazywane są przez szkołę na dowolnie wybrany cel charytatywny – wyjaśnia Miasto.

– Wstawione piernikowe pojemniki na nakrętki to kolejne działanie edukacyjne miasta, które ma na celu promocję zbiórki i recykling tworzyw sztucznych. Nakrętki po napojach, pastach do zębów a także wieczka po opakowaniach kosmetyków i chemii gospodarczej to tzw. twardy plastik – idealny surowiec wtórny – podkreślono w komunikacie.

Więcej informacji o konkursie oraz zbiórce i recyklingu odpadów na: odpady.torun.pl

Filip Tomasik / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email