W Toruniu powstają nowe ośrodki opieki paliatywnej

W Toruniu powstają nowe ośrodki opieki paliatywnej
Fot. Szymon Zdziebło

Hospicjum Nadzieja w Toruniu poszerzy się wkrótce o oddział opieki długoterminowej dla dzieci i młodzieży oraz powstające przede wszystkim z myślą o rodzinach chorych centrum wsparcia wytchnieniowego. Obie inwestycje finansowane są dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020, trwają intensywne prace budowlane. Wiosną do nowej siedziby na toruńskich Bielanach wprowadziło się Hospicjum im. Jana Pawła II.

Dom Światła – tak nazwała to miejsce toruńska Fundacja Światło, która w podtoruńskim Grębocinie (gmina Lubicz) buduje ośrodek opieki wytchnieniowej z 15 miejscami i 20-miejscowy dom dziennego pobytu. Cel? Opieka, pielęgnacja, edukacja. W ramach wsparcia dla opiekunów rodzinnych przewidziano tu porady psychologiczne, a także konsultacje dotyczące pielęgnacji, diety i rehabilitacji w warunkach domowych. Powstaje dwukondygnacyjny budynek z jedno-, dwu- i trzyosobowymi pokojami dla korzystających z opieki całodobowej oraz strefą dzienną z salą rehabilitacji ruchowej i strefą odpoczynku. Prace budowlane powinny się zakończyć późną jesienią. Łączna wartość wsparcia z RPO to 6 milionów złotych.

Nowy budynek zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego Hospicjum Nadzieja, którego misją są działania na rzecz niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin, powstaje przy ulicy Służewskiej 7 w Toruniu. Pomieści trzynastołóżkowy oddział opieki długoterminowej (6 sal dwuosobowych plus izolatka). Przedsięwzięcie, którego zakończenie przewidziano w przyszłym roku, warte jest blisko 10 milionów złotych. Inwestor – toruńska Fundacja Społeczno-Charytatywna Pomoc Rodzinie i Ziemi – prowadzi jedyne w mieście dedykowane dzieciom hospicjum domowe i jedyny w regionie dziecięcy zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy z oddziałem dla pacjentów oddychających przy pomocy respiratorów. Do sfinansowania obu inwestycji posłużyły też pozostające w dyspozycji samorządu województwa środki PFRON.

Print Friendly, PDF & Email