W Sejmie o „Emeryturze+”

W Sejmie o „Emeryturze+”
Fot. Pixabay

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy dotyczącego corocznej wypłaty tzw. trzynastej emerytury. Dodatkowe wsparcie adresowane jest do wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku na wypłatę świadczeń zaplanowano 11,75 mld zł.

Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 r. Wsparcie otrzymało łącznie ok. 9,8 mln osób. Rząd proponuje, żeby od 2020 r. trzynasta emerytura była rozwiązaniem stałym, wypłacanym corocznie. W swoim exposé zapowiadał to premier Mateusz Morawiecki.

Według propozycji rządu wsparcie otrzymają wszyscy emeryci i renciści – w sumie 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające. W 2020 roku na świadczenia przeznaczone zostanie 11,75 mld zł. Źródłem finansowania trzynastej emerytury mają być pieniądze pochodzące z Funduszu Solidarnościowego i z budżetu państwa.

Zgodnie z projektem świadczenie będzie wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Rządowa propozycja zakłada, że minimalne emerytury w 2020 roku wzrosną do poziomu 1200 zł brutto.

Projekt procedowany w Sejmie trafi teraz do prac sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Źródło: MRPiPS
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email