W poniedziałek pożegnano biskupa Jana Styrnę

W poniedziałek pożegnano biskupa Jana Styrnę
Fot. Parafia katedralna pw. św. Mikołaja w Elblągu / screen z transmisji

28 września zmarł bp Jan Styrna. Dziś (3.10) w Elblągu odbyła się msza święta pogrzebowa duchownego, który przez dziesięć lat sprawował posługę jako biskup diecezji elbląskiej. Mszę świętą koncelebrował kard. Kazimierz Nycz.

Podczas kazania życiorys zmarłego przybliżył bp. elbląski Jacek Jezierski.

– Śmierć wyrwała spośród nas emerytowanego biskupa diecezji elbląskiej Jana Styrnę. 25 stycznia br. skończył 81 lat. Przez ponad dekadę kierował diecezją elbląską. Po przejściu na emeryturę pozostał przy katedrze i pomagał w duszpasterstwie, przede wszystkim jako spowiednik – mówił biskup elbląski.

Jan Styrna pochodził z licznej rodziny. Miał dziewięcioro rodzeństwa. Urodził się 25 stycznia 1941 roku w Przyborowie (powiat Brzesko, woj. małopolskie). W 1965 roku przyjął święcenia kapłańskie, po których został wikariuszem diecezji w Nowym Wiśniczu, następnie w Krynicy Górskiej, a potem w Mielcu.

Ukończył studia z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, był doktorem teologii. W trakcie swojej posługi był duszpasterzem pracowników polskich w NRD (w latach 1978-80 – diecezja Berlin). Był także wykładowcą w Instytucie Studiów nad Rodziną w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W latach 1982-1991 pełnił funkcję proboszcza i dziekana w Bieczu. W 1991 roku został biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. W 2003 roku rozpoczął posługę w Elblągu. Był biskupem diecezjalnym diecezji elbląskiej do 2013 roku. Do roku 2014 pełnił jeszcze obowiązki administratora diecezji. Od 28 maja wspomnianego roku przeszedł na emeryturę. Jako biskup senior rezydował w Elblągu.

Bp. Jan Styrna był także delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników (w latach 2001-2011).

– Wspólnie żegnamy dziś pasterza, który całe swoje życie poświęcił Bogu, ale nade wszystko człowieka dobrego, życzliwego i gotowego nieść pomoc innym. To ogromna strata dla nas wszystkich. Wiadomość o śmierci księdza biskupa Jana wywołała wielki ból i pustkę w sercu wielu elblążan, mieszkańców Powiśla, Warmii i Mazur – mówił podczas uroczystości pogrzebowej marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. – 57 lat od dnia święceń, jakie biskup Jan ofiarował Bogu i ludziom, staje się dziś kamieniem węgielnym, z którego możemy czerpać wzór do naśladowania – dodał.

– W naszych wspomnieniach biskup Jan pozostanie na pewno jako człowiek ciepły, życzliwy, o wielkiej umiejętności słuchania, który zawsze był otwarty na sprawy ludzi, interesujący się ich życiem i troskami, chętny do pomocy i skuteczny w jej świadczeniu, obdarzony niezwykłymi umiejętnościami nawiązywania serdecznych relacji – zaznaczył marszałek Brzezin.

– Żegnamy śp. biskupa Jana Styrnę, który odszedł do Pana po pięknym życiu, wypełnionym ofiarną posługą wobec Boga, ojczyzny i bliźnich. Będzie nam wszystkim brakowało tego dobrego i mądrego pasterza. Z głębokim szacunkiem wspominam dziś księdza oraz jego długą i owocną służbę Bogu i ludziom. Przez lata posługi biskupiej i nauczycielskiej poznaliśmy księdza biskupa jako osobę serdeczną, zaangażowaną, otwartą, pracowitą i budzącą powszechną życzliwość. Jego postawa inspirowała, ponieważ nieustannie pokazywał wiernym właściwą drogę, umacniał ich wiarę i pokrzepiał ducha – napisał w liście wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który odczytany został przez jego zastępcę.

– Odszedł biskup związany z elbląskim kościołem przez wiele lat, od 2003 roku, kiedy został powołany na biskupa ordynariusza naszej diecezji, do końca swoich dni. Zapamiętamy biskupa Jana jako gorliwie pełniącego swoje obowiązki, skromnego, pełnego pokory, prezentującego szlachetne postawy kapłaństwa – zaznaczył prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. – Jesteśmy wdzięczni za jego biskupie nauczanie, modlitwę i duszpasterską opiekę. Na koniec pozwolę sobie zacytować księdza Jana Twardowskiego: „Kiedy myślimy z wdzięcznością o zmarłych, dziękujemy Bogu, że przez tych co odeszli, tyle otrzymaliśmy dobrego” – dodał.

– Patrząc na to zdjęcie, na ten radosny uśmiech, nie sposób nie wspomnieć słów Dominika Savio, który powiedział, że świętość na ziemi musi objawiać się radością, ale ta świętość wymaga także wiernego wykonywania zadań. I ta wierność i ta radość towarzyszyła biskupowi Janowi również u nas w Bieczu. Za to chciałem bardzo serdecznie podziękować – mówił z kolei burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz.

Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i działalności społecznej, a szczególnie na rzecz polskich rolników, bp Jan Styrna odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. Parafia katedralna pw. św. Mikołaja w Elblągu / screen z transmisji

Trumna z ciałem śp. bp. Jana Styrny złożona została w Krypcie Biskupów Elbląskich.

Print Friendly, PDF & Email