W piątek rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów 80+

W piątek rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów 80+
Fot. Pixabay

Wielu seniorów zadaje sobie pytania dotyczące kwestii szczepień przeciw COVID-19. Pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk poinformował dziś jak będzie wyglądał proces zgłoszeń i rejestracji szczepień.

Na wstępie dzisiejszej konferencji prasowej minister Dworczyk poinformował, że do godz. 15:00 zaszczepiono w Polsce 337 914 osób. – Na tle Europy Polska jest 4. krajem pod kątem liczby wykonanych szczepień – zaznaczył.

Jak będzie wyglądał proces szczepień?

– Zaczynamy szczepienia masowe. 15 stycznia otwarta zostanie rejestracja na konkretny termin szczepienia dla osób pow. 80 r.ż. – wskazał Michał Dworczyk. – Między 15 a 22 stycznia rejestrować na konkretny termin szczepienia mogą się tylko seniorzy pow. 80 r.ż. Podjęliśmy tę decyzję ze względu na rekomendacje Rady Medycznej, bo to ci seniorzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg koronawirusa – dodał.

22 stycznia nastąpi otwarcie rejestracji dla osób pow. 70 r.ż. 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70 r.ż. zgodnie z rejestracją z poprzednich dni. To szczepienie rozpocznie się w blisko 6 tys. punktach w całej Polsce.

Ponadto uruchomiony zostanie także formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób pow. 18 r.ż. na http://gov.pl/szczepimysie. Co ważne wyrażenie chęci szczepienia nie jest jednocześnie rejestracją na szczepienie. Wyrażenie chęci spowoduje, że w momencie, gdy rozpocznie się proces szczepień w grupie w której się znajdujemy, otrzymamy informację (w formie e-maila lub wiadomości SMS) o terminie rozpoczęcia rejestracji na szczepienia.

Fot. mat. prasowe

Zgodnie z informacją rządu w całej Polsce utworzone zostały 5994 punkty szczepień.

Jak się zarejestrować?

Osoby 80+, które będą mogły dokonywać rejestracji od 15 stycznia, mogą to zrobić za pośrednictwem trzech ścieżek.

– Mamy trzy kanały, którymi możemy zarejestrować się na szczepienie – infolinia 989, e-rejestracja na http://pacjent.gov.pl i możliwość osobistego zapisania się w punkcie szczepień – wyjaśnił szef KPRM.

Korzystając z pierwszego z wymienionych sposobów (dzwoniąc na infolinię 989) powinniśmy postępować zgodnie z instrukcjami. Po wciśnięciu „1” na klawiaturze numerycznej telefonu (przycisk ten jest informacją, że mamy 80 lat lub więcej) zostaniemy połączeni z konsultantem, który poinformuje o możliwych terminach szczepień i pozwoli wybrać najdogodniejszy punkt oraz termin.

Korzystając z e-rejestracji należy pamiętać o tym, że wymagany jest tzw. Profil Zaufany (można go wygenerować np. za pomocą Bankowości Elektronicznej.

Ostatnia ścieżka wymaga osobistej wizyty w danym punkcie szczepień. Listę wszystkich punktów znaleźć można na gov.pl/szczepimysie.

Fot. mat. prasowe
Print Friendly, PDF & Email