W najbliższym czasie szczepienia przeciw COVID-19 m.in. dyspozytorów ratownictwa medycznego

W najbliższym czasie szczepienia przeciw COVID-19 m.in. dyspozytorów ratownictwa medycznego
Fot. Tima Miroshnichenko / Pexels

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister Michał Dworczyk poinformował, że zostało wyodrębnionych pięć grup priorytetowych do szczepień. Szczepionki zostaną w najbliższym czasie podane m.in. dyspozytorom ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania, pracownikom Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych czy Centrum e-Zdrowia.

– Do końca kwietnia wykonamy 20 mln szczepień. Dziś rozpoczęły się szczepienia osób w wieku 59 lat. Trwa rejestracja za pośrednictwem kanałów internetowych oraz przez infolinię. Zapisało się już ok. 64 tys. osób urodzonych w roku 1962 – przekazał na wstępie spotkania z mediami Michał Dworczyk.

Jak dodał, ostatnich 10 dniach na konkretne terminy zapisało się ponad 900 tys. osób powyżej 60 r.ż. – To nam daje bardzo dobre wyniki w grupie osób powyżej 70 r.ż. Łącznie zaszczepionych lub zarejestrowanych to już ponad 70% – poinformował.

Wśród osób w wieku 60-69 łącznie zaszczepionych lub zarejestrowanych jest ponad 51%.

Minister Dworczyk przypomniał, że dziś rozpoczęła się rejestracja osób urodzonych w 1962 r. – Mamy do tej pory ok. 64 tys. osób zarejestrowanych na konkretne terminy. Do końca maja mamy wolnych łącznie 1,5 mln terminów – wyjaśnił.

Wskazał jednocześnie, że są powiaty, gdzie z wolnymi terminami jest problem, ale podejmowane są prace, by wesprzeć te punkty szczepień.

5 grup priorytetowych

– Wpłynęły do mnie prośby od kilkudziesięciu instytucji o przyspieszenie szczepień dla tych grup. W przypadku 17 instytucji zostały wydane opinie negatywne, a dla 5 grup skierowałem prośbę do ministra zdrowia o możliwość szczepienia w trybie priorytetowym – poinformował dziś szef KPRM.

Dotyczy to dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania, pracowników Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Centrum e-Zdrowia, chmury krajowej obsługującej system rejestracji i kalendarza, oraz instytucji, które dostarczają tlen do szpitali. W sumie to ok. 1800 osób.

Pracownicy wymienionych wyżej instytucji będą szczepieni w najbliższym czasie.

Podczas konferencji prasowej pojawiło się również pytanie dotyczące szczepień w zakładach pracy, które zbiorą min. 500 chętnych do zaszczepienia pracowników. Minister Dworczyk wskazał, że pilotaż tego rodzaju szczepień zostanie przeprowadzony w połowie maja, a szczepienia na szerszą skalę rozpoczną się najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca. Szef KPRM zaznaczył jednocześnie, że wiele zależy od tego czy producenci wywiążą się z deklarowanych ilości dostaw swoich preparatów.

Print Friendly, PDF & Email