W magazynach jest ok. 17-18 tys. jednostek osocza ozdrowieńców. Potrzeby są zaspokojone

W magazynach jest ok. 17-18 tys. jednostek osocza ozdrowieńców. Potrzeby są zaspokojone
Fot. Pixabay

Stany magazynowe osocza pobranego od ozdrowieńców w całym kraju utrzymują się na poziomie ok. 17-18 tys. jednostek, co zaspokaja potrzeby zgłaszane przez podmioty leczące chorych z COVID-19 i zapewnia odpowiedni zapas – przekazało PAP Narodowe Centrum Krwi.

Terapię osoczem od osób, które wygrały walkę z wirusem SARS-CoV-2, stosuje się wyłącznie w szpitalach. O wskazaniu do podania osocza od ozdrowieńców i o jego dawce decyduje lekarz.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania PAP wskazało, że zgodnie z zaleceniami diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z 13 października 2020 r. podawanie osocza z przeciwciałami powinno być wdrożone na początku zachorowania tylko w stadium drugim choroby, nie zaś u pacjentów w stanie ciężkim, wymagających wentylacji mechanicznej, z niewydolnością wielonarządową.

Resort zwraca też uwagę, że podanie osocza od ozdrowieńców należy do procedury wspomagającej terapię, nie jest natomiast lekiem ostatniej szansy, gwarantującym wyzdrowienie z COVID-19.

– Dzięki zaangażowaniu krwiodawców stany magazynowe krwi i jej składników, w tym osocza od ozdrowieńców, są w pełni zabezpieczone. Stany osocza pobranego od ozdrowieńców w całym kraju utrzymują się na poziomie ok. 17-18 tysięcy jednostek – poinformowała PAP Monika Rutkowska z Wydziału Komunikacji i Promocji Narodowego Centrum Krwi.

Stany te – jak zapewniła – zapewniają bieżącą realizację zapotrzebowań zgłaszanych przez podmioty lecznicze zajmujące się pacjentami chorymi na COVID-19. Zapewniony jest jednocześnie odpowiedni zapas osocza.

Rutkowska zastrzegła jednocześnie, że sytuacja w krwiodawstwie się zmienia, dlatego też stale podejmowane są działania edukacyjne czy promocyjne, których celem jest skorelowanie pobierania krwi i jej składników, w tym osocza z przeciwciałami anty-SARS-CoV-2, z zapotrzebowaniem składanym przez podmioty lecznicze.

Osocze to płynny składnik krwi. Stanowi do 55 proc. jej objętości. Zawiera białka, odpowiada za transport wody i substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek i płuc.

Osocze dla chorych na COVID-19 mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 i wyzdrowiały, a w ich krwi są przeciwciała.

Osocze może zostać pobrane od osób w wieku od 18 do 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzone testem lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl. Ostateczną i wiążącą decyzje podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email