W kręgu – blisko i bezpiecznie

– Chcemy podkreślić, że osoby z niepełnosprawnością w naszym mieście nie są same – mówi Aleksandra Kojtych, specjalista ds. budowania kręgów wsparcia. Dziś (26 listopada) elbląskie koło PSONI zaprosiło do udziału w specjalnym nagraniu wszystkich, którzy chcą okazać wsparcie osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Nagranie, do którego elbląskie koło PSONI zaprosiło sympatyzujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną mieszkańców miasta , ma promować ideę Kręgów Wsparcia.

– Kręgi Wsparcia są częścią modelu „Bezpieczna Przyszłość”, wdrażanego w ramach projektu „Bezpieczna przyszłość Osób z NI – testowanie modelu”. To idea promująca wsparcie środowiskowe osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin w miejscu ich zamieszkania, w konkretnej społeczności lokalnej poprzez tworzenie sieci osobistych kontaktów i relacji wokół tych osób – opowiada Aleksandra Kojtych, specjalista ds. budowania kręgów wsparcia w elbląskim kole PSONI.

Model testowany jest w Gdańsku, Biskupcu, Ostródzie, Nidzicy, Jarosławiu, Suwałkach, Goleniowie i w Elblągu. Kręgi Wsparcia tworzą wolontariusze, przyjaciele, sąsiedzi, specjaliści i wszystkie osoby z naturalnego otoczenia osób z niepełnosprawnością intelektualną – członkiem kręgów może być właściwie każdy.

Idea promowana przez PSONI zachęca społeczeństwo do większej empatii i otwartości na potrzeby osób z niepełnosprawnością, a z drugiej strony – wspiera samodzielność i decyzyjność OzNI.

– Chcemy podkreślić, że osoby z niepełnosprawnością w naszym mieście nie są same, że pamiętają o nich koledzy, koleżanki, sąsiedzi i przedstawiciele różnych instytucji, dla których osoby z niepełnosprawnością są ważne i dla których przygotowują swoją ofertę – podkreśla Aleksandra Kojtych.

Nagranie, które powstało 26 listopada, można będzie niebawem obejrzeć na stronie oraz w mediach społecznościowych Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Więcej o projekcie „Bezpieczna Przyszłość” można przeczytać TUTAJ.

Kliknij w zdjęcie główne i zobacz więcej zdjęć.

Fot. Rafał Sułek
Print Friendly, PDF & Email