W Kanadzie szczepienie przeciw COVID-19 warunkiem startu w igrzyskach

W Kanadzie szczepienie przeciw COVID-19 warunkiem startu w igrzyskach
Fot. Pixabay

Kanadyjscy sportowcy, aby wystąpić w zimowych igrzyskach w Pekinie, muszą być zaszczepieni przeciwko COVID-19 – zdecydowały krajowe komitety olimpijski (COC) i paraolimpijski (CPC).

Oba komitety przekazały, że decyzja o obowiązkowych szczepieniach członków reprezentacji olimpijskiej zapadła w oparciu o rekomendacje zarządów obu organizacji, ale i komisji zawodniczych.

– Wiemy, że najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa sportowcom, personelowi i całym społecznościom, w których żyjemy, trenujemy i rywalizujemy, jest pełne zaszczepienie wszystkich członków Team Canada przeciwko COVID-19 – powiedział dyrektor wykonawczy COC David Shoemaker.

Jak przekazano w komunikacie, sportowcy kandydujący do startu w igrzyskach, które odbędą się w dniach 4-20 lutego przyszłego roku, zostali już powiadomieni o obowiązku szczepienia. W COC i federacjach poszczególnych dyscyplin powstaną odpowiednie komórki, które ewentualnie będą pomagać przy organizacji szczepienia i wyjaśniać wszelkie wątpliwości.

Shoemaker zwrócił uwagę, że latem w trakcie igrzysk w Tokio w 840-osobowej ekipie kanadyjskiej nie stwierdzono żadnego przypadku infekcji koronawirusem.

– Chcemy uzyskać ten sam efekt w Pekinie – wskazał i dodał, że szczepionka to jednak nie wszystko i każdy z członków Team Canada musi też bezwzględnie przestrzegać rygorystycznych protokołów sanitarnych i zasady dystansu społecznego.

We wrześniu podobne decyzje podjęły komitety olimpijski i paraolimpijski USA. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email