W Instytucie Psychologii UJ szkolenia o pomocy uchodźcom wojennym

W Instytucie Psychologii UJ szkolenia o pomocy uchodźcom wojennym
Fot. Pixabay

Instytut Psychologii UJ organizuje bezpłatne warsztaty dla wolontariuszy z polskimi i zagranicznymi ekspertkami z zakresu pomocy uchodźcom wojennym. Zajęcia odbędą się 12 maja oraz 19-20 maja w Krakowie.

– Widzimy, jak wiele osób chce zaangażować się w pomoc. Dlatego wykorzystujemy nowoczesną wiedzę psychologiczną, aby uczyć i podpowiadać, jak zrobić to w najlepszy możliwy sposób – napisała w komunikacie przesłanym do mediów prof. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, zastępczyni dyrektora Instytutu Psychologii UJ.

– Jesteśmy przede wszystkimi jednostką badawczą i dydaktyczną. Od samego początku prowadzimy Punkt wsparcia ofiarom rosyjskiej inwazji na Ukrainę – napisała prof. Gruszka-Gosiewska. Jak podkreśla, Instytut kształci też przyszłych psychologów praktyków. – Stąd idea, aby przygotowywać rzetelnie osoby wolontariackie do pracy, która ich czeka. Entuzjazm jest bardzo ważny, ale nie zawsze wystarcza, gdy chcemy pomagać na dłuższą metę – dodała.

Wszystkimi inicjatywami Instytutu opiekuje się specjalny zespół, którym kierują – prof. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz oraz prof. Bernadetta Izydorczyk, Konsultant Krajowa w dziedzinie Psychologii Klinicznej.

W połowie maja Instytut Psychologii UJ będzie gościł dr Rony’ego Bergera z Center for Compassioante Mindful Education (Uniwersytet w Tel Awiwie). – Dr Berger jest starszym psychologiem klinicznym, uznanym na arenie międzynarodowej ekspertem w zakresie przygotowania psychologicznego do następstw terroryzmu i innych poważnych katastrof, a także redukcji uprzedzeń wśród grup etnicznych pozostających w konflikcie. Bardzo cieszymy się, że będziemy gościć go w naszym Instytucie – czytamy w komunikacie.

Dr Berger współpracował m.in. z prof. Philipem Zimbardo oraz organizacjami takimi jak m.in. FEMA, Czerwony Krzyż, CDC, DMHAS, WHO, UNICEF, UNHCR, EU i UNOCA oraz kierował delegacjami humanitarnymi w następstwie konfliktów etnicznych i terroryzmu w Izraelu, Palestynie, Sri Lance, Tajlandii, Tanzanii i Kongo. W Krakowie przeprowadzi dwa bezpłatne warsztaty – dwudniowe dla profesjonalistek zawodowo zajmujących się pomocą i opieką zdrowotną oraz jednodniowe dla wolontariuszy. Oba odbędą się w języku angielskim.

Formularz rejestracyjny oraz więcej informacji można znaleźć na stronie: www.psychologia.uj.edu.pl/ua

PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email