W Hiszpanii w ciągu doby 3 092 nowe zakażenia. W Portugalii – 204

W Hiszpanii w ciągu doby 3 092 nowe zakażenia. W Portugalii – 204
Fot. Pixabay

W Hiszpanii przybywa nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a krajowe służby tylko w ciągu jednej doby potwierdziły nienotowany od maja wzrost liczby infekcji o 3 092. W tym samym czasie w Portugalii potwierdzono 204 nowe przypadki zakażenia.

Z informacji hiszpańskiego resortu zdrowia wynika, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem liczba przypadków infekcji koronawirusem zwiększyła się z 285 430 do 288 522.

W ciągu doby o dwa przypadki wzrosła też liczba ofiar śmiertelnych. Do piątkowego wieczora zanotowano w całym kraju 28 445 zgonów spowodowanych zachorowaniem na COVID-19.

Władze sanitarne Hiszpanii szacują, że w całym kraju jest już około pół tysiąca aktywnych ognisk zakażenia koronawirusem. Występują one we wszystkich 17 wspólnotach autonomicznych kraju.

Hiszpańskie służby medyczne zapewniają, że w obliczu szerzenia się zakażeń zamierzają przekazać w najbliższych dniach do szpitali w całym kraju blisko 600 respiratorów.

Tymczasem w Portugalii podczas ostatnich 24 godzin nieznacznie spadła dynamika nowych zakażeń. O ile pomiędzy środą a czwartkiem było ich 255, to już podczas kolejnej doby 204.

Do piątku służby medyczne Portugalii potwierdziły wystąpienie 51 072 przypadków infekcji koronawirusem. Ponad połowa z nich dotyczyła aglomeracji Lizbony.

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że w Portugalii wzrosła znacząco podczas minionych 24 godzin liczba zgonów. Podczas gdy w ostatnich dniach było ich średnio 2-3, to w ciągu ostatniej doby potwierdzono 8 ofiar śmiertelnych. W sumie na COVID-19 zmarło już w Portugalii 1 735 osób.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email