W czwartek Toruń czeka na krwiodawców

W czwartek Toruń czeka na krwiodawców
Fot. Pixabay

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. W czwartek (16 września) po raz dziewiąty w tym roku specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

– Oddawanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Gdzie i kiedy można oddać krew lub osocze (informacja na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa)

W związku z epidemią COVID-19, podczas czwartkowej zbiórki krwi przed Urzędem Marszałkowskim zachowane zostaną dodatkowe środki ostrożności. Dawcy przyjmowani będą pojedynczo. – Prosimy, by nie zgłaszały się osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem – informują organizatorzy zbiórki.

Kto może zostać dawcą?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa parkuje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca. Obsługa czeka zawsze w godzinach 13:00-17:00.

W 2021 roku pobór krwi na placu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się:

  • 21 października
  • 18 listopada
  • 16 grudnia.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim jest około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu.

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:

  • w województwie kujawsko-pomorskim jest około 35 tysięcy honorowych krwiodawców,
  • w 2020 roku do udziału zgłosiło się 342 dawców, zebrano ponad 132 litry krwi,
  • podczas sierpniowej akcji krew oddało 36 osób, z czego 3 po raz pierwszy, zebrano ponad 16 litrów krwi,
  • specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca,
  • krew można oddawać w godzinach 13:00-17:00,
  • krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,
  • pobór krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Print Friendly, PDF & Email