W. Brytania: Najmniej zgonów z powodu COVID-19 od października, zakażeń – od września

W. Brytania: Najmniej zgonów z powodu COVID-19 od października, zakażeń – od września
Fot. Pixabay

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 52 zgony z powodu COVID-19 – najmniej od połowy października – i wykryto 4 618 nowych zakażeń koronawirusem, czyli najmniej od końca września – poinformował w niedzielę brytyjski rząd.

Wprawdzie bilanse zgonów dotyczące dni weekendowych, czyli podawane w niedziele i poniedziałki, są najniższe w tygodniu, ale bieżący jest o 30 niższy od tego z poprzedniej niedzieli i prawie trzykrotnie niższy niż ten podany dwa tygodnie temu. W efekcie dobowa średnia zgonów z ostatnich siedmiu dni spadła do 145.

Z kolei liczba nowo wykrytych zakażeń jest niższa o ponad 500 w stosunku do tej sprzed tygodnia i o ok. 1400 wobec tej sprzed dwóch tygodni, choć nie spada ona tak szybko jak w przypadku zgonów. Od początku marca dobowe bilanse zakażeń utrzymują się w przedziale między niespełna 5000 a niespełna 7000. Zwraca jednak uwagę, że te niewielkie w porównaniu z poprzednimi tygodniami bilanse zakażeń notowane są przy bardzo wysokiej liczbie wykonywanych testów. Od początku tego tygodnia liczba przeprowadzanych testów w ciągu doby oscyluje wokół 1,5 miliona.

Wyraźnie spadające dobowe bilanse nie zmieniają faktu, że zarówno pod względem liczby zgonów, jak i wykrytych infekcji Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie. Od początku epidemii wykryto w tym kraju ponad 4,25 mln zakażeń, z powodu których zmarło 125 516 osób.

Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało prawie 24,2 mln osób, zaś drugą – 1,58 mln.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email