W. Brytania: Mistrzostwa Europy mogą być powodem wzrostu zakażeń COVID-19 u mężczyzn

W. Brytania: Mistrzostwa Europy mogą być powodem wzrostu zakażeń COVID-19 u mężczyzn
Fot. Oleg Magni / Pexels

Oglądanie trwających piłkarskich mistrzostw Europy może być powodem, że obecnie wśród mężczyzn wykrywanych jest o 30 proc. więcej zakażeń koronawirusem niż u kobiet – uważają brytyjscy naukowcy.

Pomiędzy 24 czerwca a 5 lipca jedna na 170 osób w Anglii miała koronawirusa, wynika z najnowszej edycji badania REACT-1, w którym Imperial College London i ośrodek Ipsos Mori regularnie testują duże reprezentatywne grupy ochotników. Ale po raz pierwszy naukowcy zauważyli znaczące różnice w liczbie zakażeń wśród mężczyzn i kobiet. Wśród mężczyzn w tym okresie było o 30 proc. więcej zakażeń.

Eksperci sugerują, że te różnice są spowodowane mieszaniem się ludzi i większą niż zwykle aktywnością społeczną mężczyzn, co może być spowodowane wspólnym oglądaniem meczów mistrzostw Europy.

– Ze względu na czas tego badania, to może być tak, że oglądanie piłki nożnej powoduje, iż mężczyźni podejmują więcej aktywności społecznej niż zwykle – mówi prof. Steven Riley, epidemiolog z Imperial College London. Wskazuje jednak, że bardziej dotyczy to oglądania meczów w zamkniętych pomieszczeniach niż na stadionach.

– Istnieje wiele dowodów, że mieszanie się ludzi w pomieszczeniach zamkniętych stwarza wyższe prawdopodobieństwo transmisji (wirusa) niż mieszanie się na zewnątrz. Jeśli miałbym spekulować na temat wpływu EURO, najpierw pomyślałbym o zwiększonym prawdopodobieństwie, że ludzie mieszają się wewnątrz częściej niż w innych okolicznościach. Więc moja pierwsza myśl nie prowadziłaby do stadionu i jego bezpośredniego otoczenia, lecz do bardziej ogólnych zachowań ludności – wyjaśnił.

Kilka dni temu rządowa agencja Public Health Scotland podała, że 2000 wykrytych przypadków koronawirusa w Szkocji zostało powiązanych z oglądaniem meczów mistrzostw Europy.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email