W. Brytania: Królowa odwołała przedświąteczny obiad dla rodziny z powodu Omikronu

W. Brytania: Królowa odwołała przedświąteczny obiad dla rodziny z powodu Omikronu
Fot. Pixabay

Brytyjska królowa Elżbieta II zdecydowała się odwołać tradycyjny przedświąteczny obiad z szerszą rodziną w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii – podały w czwartek media, powołując się na źródła na dworze królewskim.

Przedświąteczny obiad jest okazją do spotkania się z tymi członkami rodziny królewskiej, którzy nie mogą udać się na Boże Narodzenie do wiejskiej posiadłości Sandringham we wschodniej Anglii. Zwykle odbywał się w Pałacu Buckingham, ale w tym roku miał być na zamku w Windsorze, gdzie 95-letnia monarchini spędza większość czasu od początku pandemii.

Zaplanowany był na najbliższy wtorek, ale jak ujawniają źródła na dworze, zdecydowano się na jego odwołanie w obawie, że w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron naraziłoby to zbyt wiele osób na niebezpieczeństwo.

To drugi rok z rzędu, gdy z powodu pandemii królowa odwołuje przedświąteczny obiad dla rodziny. W zeszłym roku musiała też zrezygnować z wyjazdu na Boże Narodzenie do Sandringham i spędziła święta w Windsorze, jedynie w towarzystwie męża, księcia Filipa. Jak się później okazało, były to ich ostatnie wspólne święta, bo na początku kwietnia Filip zmarł.

W środę po południu naczelny lekarz Anglii Chris Whitty powiedział, że w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się Omikronu ludzie powinni w okresie świątecznym ograniczyć liczbę spotkań towarzyskich i wybierać tylko te, które są dla nich „naprawdę ważne”. W środę poinformowano o najwyższej od początku pandemii liczbie zakażeń wykrytych w ciągu jednej doby – 78,6 tys.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email