Uzbekistan wprowadzi drugą kwarantannę w związku z nagłym wzrostem zakażeń

Uzbekistan wprowadzi drugą kwarantannę w związku z nagłym wzrostem zakażeń
Fot. Pixabay

Władze Uzbekistanu wprowadzą w kraju drugą kwarantannę w celu zmniejszenia gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem od czasu złagodzenia na przełomie maja i czerwca pierwszych restrykcji. Nowe ograniczenia będą obowiązywały od 10 lipca do 1 sierpnia.

Rząd w Taszkencie poinformował w środę, że ograniczy ruch pojazdów i zamknie galerie handlowe, sklepy, parki, kawiarnie, restauracje oraz obiekty sportowe i rozrywkowe.

W czerwcu, po zdjęciu wcześniejszych ograniczeń, w Uzbekistanie zaobserwowano wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. W kraju tym od wybuchu epidemii potwierdzono dotąd prawie 11 tys. przypadków i 40 zgonów, przy czym ponad połowa z nich wystąpiła w ciągu ostatnich dwóch tygodni – informuje agencja Reutera.

Sąsiedni Kazachstan również nałożył drugą kwarantannę od 5 lipca, tłumacząc to nagłym wzrostem liczby infekcji.

Nowe ograniczenia w obu krajach są jednak mniej surowe niż te, które obowiązywały między marcem a majem, kiedy całkowicie uszczelniono wszystkie regiony i zamknięto przedsiębiorstwa i firmy zajmujące się działalnością nie najbardziej niezbędną do życia.

Podobnie jak podczas poprzedniej kwarantanny w Uzbekistanie będą zakazane wszelkie zgromadzenia publiczne powyżej trzech osób.

Obecnie przepisy ograniczają liczbę gości na imprezach takich jak wesela do 30, ale minister zdrowia Aliszer Szodmonow powiedział w środę w telewizji państwowej, że niektórzy znaleźli w nich luki. Jak poinformował, 79 osób biorących udział w weselu uzyskało wynik pozytywny na obecność koronawirusa. Wesele odbyło się w trzech odsłonach w celu formalnego przestrzegania zasad – podał Reuters.

Według ministra Szodmonowa szczyt epidemii jeszcze nie minął, ale jeśli ludzie zastosują się do zasad, z wirusem będzie można poradzić sobie „za 2-3 miesiące”. W przeciwnym razie może to potrwać „wiele lat” – podała agencja TASS.

Uzbekistan podzielono na strefy zielone, żółte i czerwone w zależności od liczby wskaźnika zachorowalności na COVID-19. Taszkent jest przeważnie żółty, przy czym kilka dzielnic, które oznaczono kolorem czerwonym, odgrodzono kordonem sanitarnym. Pod koniec czerwca wprowadzono godzinę policyjną w strefach czerwonej i żółtej, a na weekendy zaczęto zamykać duże sklepy.

Jednocześnie władze podają, że ponad połowę potwierdzonych przypadków stanowią osoby, które przyjechały do Uzbekistanu z zagranicy. Miliony Uzbeków pracują w krajach takich jak Rosja, aby utrzymywać rodziny w kraju – wskazuje Reuters. Od wybuchu pandemii dziesiątki tysięcy powróciły lotami zorganizowanymi przez władze.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email