Policjanci spotykają się z osobami starszymi i rozmawiają o bezpieczeństwie podczas robienia zakupów. Często zdarza się, że na „zakupy” jesteśmy zapraszani telefonicznie. Są to różnego rodzaju prezentacje połączone właśnie z zakupami a właściwie podpisaniem umowy kredytowej na zakup towaru.
Tego rodzaju umowy z prezentacji opiewają najczęściej na kwoty od 8 do 12 tysięcy złotych.
Elbląska policja współpracuje z Pawłem Rodziewiczem Miejskim Rzecznikiem Konsumentów, który wspólnie z funkcjonariuszami opowiada na tych spotkaniach o przypadkach podpisywania niekorzystnych umów, z których trudno się wycofać, a które obarczone są zobowiązaniami finansowymi.
Rzecznik mówi także o różnego rodzaju prezentacjach towarów, które są skierowane do osób starszych a które w dużej większości są działaniem socjotechnicznym. Osoby biorące udział w spotkaniu, namawiane są aby zakupiły prezentowane „atrakcyjne” produkty.
– W swojej praktyce Rzecznika Konsumentów spotykam się z osobami, które nierzadko podpisały po takim spotkaniu umowę lub kilka umów i zobowiązanie finansowe na około 8 tysięcy złotych i jednocześnie kupiły przedmioty, które… tak naprawdę były im zbędne – tłumaczy Paweł Rodziewicz.
Działania, które prowadzi elbląska policja wpisują się w Kampanię tworzoną wspólnie przez instytucje mające na co dzień kontakt osobami starszymi. Na jej potrzeby zostało przygotowanych przez UOKiK 350 tysięcy sztuk bezpłatnych informatorów. Materiały te są dystrybuowane podczas spotkań przedstawicieli wymienionych instytucji z seniorami oraz dostępne w siedzibach ZUS i KRUS, czyli miejscach często odwiedzanych przez seniorów.