Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej z podpisem Prezydenta

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej z podpisem Prezydenta
Fot. Przemysław Keler / KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 9 marca 2023 roku o Krajowej Sieci Onkologicznej. Głównym celem nowych przepisów jest zapewnienie każdemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, równego dostępu do koordynowanej i kompleksowej opieki onkologicznej.

Andrzej Duda wskazywał, że prace nad kwestiami związanymi z usprawnieniem ochrony zdrowia w zakresie leczenia chorób onkologicznych prowadzone są od początku jego prezydentury. Jak dodał, dziś realizowany jest jeden z najważniejszych i najpoważniejszych etapów Narodowej Strategii Onkologicznej.

– Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną – krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent odwiedził Siedleckie Centrum Onkologii działające w ramach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Podkreślał, że w zakresie strategii leczenia chorób onkologicznych przede wszystkim zadbać należy o szybką diagnostykę, skuteczne leczenie i rehabilitację oraz skuteczny powrót do aktywności.

Andrzej Duda wskazywał, że obecnie śmiertelność związana z chorobami onkologicznymi jest druga, zaraz po chorobach układu krążenia.

– Walka z tymi chorobami musi być postawiona na jak najwyższym poziomie – przekonywał.

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA W CAŁOŚCI – KLKNIJ TU.

Prezydentowi towarzyszyła Minister Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef KPRP, członek Rady do spraw Ochrony Zdrowia. W uroczystości podpisania ustawy wziął też udział Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

prezydent.pl
Print Friendly, PDF & Email