USA: Władze stanowe i związki zawodowe porozumiały się w sprawie szczepień

USA: Władze stanowe i związki zawodowe porozumiały się w sprawie szczepień
Fot. Pixabay

Administracja burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio i związki zawodowe reprezentujące ponad 70 tys. pracowników miejskich osiągnęły w czwartek porozumienie ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19. W przypadku rezygnacji z pracy zachowają oni okresowo świadczenia zdrowotne – ustalono.

Według agencji Reutera, ci związkowcy, którzy albo nie wystąpili o zwolnienie z obowiązku szczepień, albo im tego odmówiono mogą skorzystać z bezpłatnego urlopu począwszy od minionego poniedziałku do 30 listopada. W tym czasie będą wciąż kwalifikować się do świadczeń zdrowotnych.

– Jesteśmy dumni z wynegocjowania umowy zbiorowej z kilkoma związkami zawodowymi w sprawie obowiązku szczepień zapewniającej pracownikom możliwość wystąpienia z wnioskiem o zwolnienie z tego wymogu z powodów medycznych lub religijnych. Ustanowione zostały też zasady dotyczące pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych – podało na Twitterze biuro de Blasio.

Wyliczając związki objęte umową burmistrz zaznaczył, że 92 proc. pracowników miejskich na których ciąży ten obowiązek jest już zaszczepionych. Jego zdaniem mimo brania zwolnień lekarskich przez niektórych wrogich wymogowi pracowników służb ratowniczych nie doszło do zakłóceń w tych usługach. Wyszczególnił m.in. protestujących przeciw szczepieniom strażaków.

– Niektórzy liderzy związków zawodowych policjantów i strażaków ostrzegali, że egzekwowany od poniedziałku nakaz de Blasio z 20 października o obowiązku szczepień wywoła braki kadrowe. W istocie doprowadził do przyspieszenie tempa szczepień – podkreśla w czwartek Reuters.

Starania amerykańskich przywódców politycznych w tym prezydenta Joe Bidena, by powstrzymać rozprzestrzenianie wysoce zakaźnego wariantu koronawirusa, Delta i wprowadzane w związku z tym wymogi zrodziły w różnych miastach spory. Np. związki zawodowe nowojorskich policjantów i strażaków zakwestionowały legalność obowiązku szczepień. Sądy odrzuciły pozew o powstrzymanie egzekwowania tego nakazu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
Print Friendly, PDF & Email