USA: Pfizer zwrócił się o zgodę na stosowanie Paxlovidu w leczeniu COVID-19

USA: Pfizer zwrócił się o zgodę na stosowanie Paxlovidu w leczeniu COVID-19
Fot. Pixabay

Koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował we wtorek, że złożył wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę na stosowanie w leczeniu COVID-19 jego leku o nazwie Paxlovid, który w testach obniżył liczbę zgonów i hospitalizacji wśród osób zakażonych koronawirusem.

– Staramy się działać tak szybko, jak to możliwe, aby dostarczyć pacjentom tę potencjalną formę leczenia – oznajmił w komunikacie szef Pfizera Albert Bourla.

FDA przeanalizuje teraz dane na temat skuteczności i bezpieczeństwa nowego leku, który będzie sprzedawany pod nazwą Paxlovid.

Wcześniej koncern poinformował, że w testach stosowanie Paxlovidu w leczeniu dorosłych chorych z grupy wysokiego ryzyka, u których wykryto wczesne symptomy COVID-19, zmniejszyło liczbę hospitalizacji i zgonów o 89 proc.

Aby uzyskać najlepsze efekty leczenia, należy rozpocząć podawanie Paxlovidu w ciągu trzech dni od pojawienia się objawów choroby, co oznacza, że bardzo istotnym etapem walki z konsekwencjami zakażenia jest wczesne testowanie i szybkie stawianie diagnozy – wyjaśnia agencja AP.

Paxlovid należy do grupy leków stosowanych od mniej więcej dekady w leczeniu m.in. HIV czy wirusowego zapalenia wątroby typu C. Leczenie COVID-19 przy pomocy tego preparatu może się odbywać w domu.

Jak podaje AP, część ekspertów medycznych uważa, że leczenie COVID-19 będzie polegało na podawaniu kilku leków, aby chronić pacjentów przed różnymi skutkami zakażenia wirusem.

FDA jeszcze w listopadzie przeprowadzi wraz z zewnętrznymi ekspertami analizę innego leku na COVID-19, który opracowała firma Merck & Co.

Wcześniej we wtorek Pfizer podpisał umowę, na mocy której udostępni innym producentom możliwość produkowania tańszej wersji leku na COVID-19, co może oznaczać, że terapia będzie dostępna w 95 krajach – podaje AP. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email