USA: Panel CDC zaleca wznowienie szczepień preparatem Johnson&Johnson

USA: Panel CDC zaleca wznowienie szczepień preparatem Johnson&Johnson
Fot. Pixabay

Panel doradczy amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecił w piątek wznowienie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Johnson&Johnson. Oznacza to, że prawdopodobnie już w najbliższych dniach dawki tej firmy będą ponownie powszechnie podawane w USA.

Panel doradczy CDC stosunkiem głosów 10-4 opowiedział się za wznowieniem szczepień preparatem Johnson&Johnson, podkreślając że korzyści z zastrzyków przewyższają ryzyko i ostatecznie doprowadzą do ochrony ludzkiego życia.

Panel zalecił, by Agencja Żywności i Leków (FDA) dodała na szczepionki etykiety, które mają uświadamiać o niewielkim ryzyku rzadkich powikłań związanych z zakrzepami krwi u kobiet w wieku poniżej 50 lat.

Zalecenie panelu musi jeszcze zostać zatwierdzone przez szefową CDC Rochelle Walensky, która jak się oczekuje, zasugeruje wznowienie podawania dawek Johnson&Johnson w ciągu kilku godzin lub dni.

Do natychmiastowej dyspozycji w USA jest blisko 10 milionów jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson. Łącznie preparatem tym zaszczepiono w USA około 8 milionów osób.

W pierwszej połowie kwietnia FDA oraz CDC zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem produktu Johnson&Johnson z uwagi na wystąpienie 6 przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób. Jak dotąd potwierdzono 15 przypadków zakrzepów, każdy z nich u kobiet.

Na skutek tego zalecenia szczepienia preparatem Johnson&Johnson zawieszono w większości punktów Stanach Zjednoczonych. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email