USA: Nowy Jork zarejestrował milionowy przypadek koronawirusa

USA: Nowy Jork zarejestrował milionowy przypadek koronawirusa
Fot. Pixabay

W sobotę według Departamentu Zdrowia i Higieny Psychicznej Nowego Jorku liczba zarejestrowanych przypadków wirusa przekroczyła milion.

Statystyki nowojorskiego departamentu wykazały, że od wybuchu epidemii w marcu minionego roku do 14 sierpnia wystąpiło łącznie 1 000 469 potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków koronawirusa.

Jak przypomniał portal Gothamist wzrost zakażeń skłonił administrację burmistrza Billa de Blasio do ogłoszenia wymogu, aby przed wejściem do restauracji, siłowni, na spektakle i inne zgromadzenia publiczne w zamkniętych pomieszczeniach nowojorczycy okazywali świadectwo szczepienia przeciw COVID-19.

Miejski departament zdrowia powiadomił jednocześnie o ponad 117 tys. przypadkach hospitalizacji z powodu koronawirusa, a także 33 tys. potwierdzonych i prawdopodobnych zgonach.

Zgodnie z ogłoszonymi w czwartek danymi spisu powszechnego za rok 2020 miasto Nowy Jork ma w pięciu dzielnicach populację wynoszącą w sumie nieco ponad 8,8 mln.

Gothamist zwrócił uwagę, że statystyki miejskie różnią się od stanowych. Te ostatnie wykazują w mieście tylko 983 tys. przypadków COVID-10.

– Wynika to z opóźnienia w raportowaniu, a stanowe dane są opóźnione o kilka dni. Oba departamenty zdrowia gromadzą również swoje z różnych źródeł i przetwarzają je w inny sposób – wyjaśnił portal.

Jak dodał, wzrost liczby zachorowań wywołuje niemal całkowicie wysoce zakaźny wariant wirusa, delta. Stanowił o 96 proc. przypadków zidentyfikowanych w ostatnim tygodniu. W sobotę w mieście odnotowano średnio 1 817 nowych przypadków każdego dnia w ciągu siedmiu dni. 1 lipca było ich 231.

– Postępy są jednak czynione. Liczba szczepień zwiększyła się prawie dwukrotnie w ciągu ostatniego miesiąca odkąd, w miarę jak rosły obawy przed wariantem delta, miasto i stan zaczęły wprowadzać nakazy o obowiązku szczepień, a także zachęty pieniężne – zauważył Gothamist.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
Print Friendly, PDF & Email