USA: Gubernator Kalifornii zapowiedział obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla uczniów

USA: Gubernator Kalifornii zapowiedział obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla uczniów
Fot. Thirdman / Pexels

Kalifornia będzie pierwszym stanem USA, który wprowadzi obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 dla uczniów w wieku od 12 lat wzwyż – poinformował w piątek gubernator Gavin Newsom. Zmiana wejdzie w życie w momencie uzyskania pełnej autoryzacji Agencji Żywności i Leków (FDA) dla szczepienia dzieci.

– Nasze szkoły już teraz wymagają szczepień na odrę, świnkę i inne choroby. Dlaczego? Bo szczepionki działają. Tu chodzi o to, by nasze dzieci były bezpieczne i zdrowe – oznajmił Newsom na Twitterze.

Władze Kalifornii już wcześniej, również jako pierwsze w kraju, wprowadziły obowiązek zaszczepienia się – lub przechodzenia cotygodniowych testów – pracowników szkół. Jak przekonuje Newsom, dzięki temu ten najludniejszy stan Ameryki zanotował dotąd najmniejszą liczbę zamknięć szkół w kraju.

– Zachęcamy inne stany, by podążyły naszym przykładem, by dzieci były bezpieczne, by powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19 – powiedział gubernator w oświadczeniu.

Nie jest jasne, kiedy dokładnie szczepienie przeciw COVID-19 dołączy do listy obowiązkowych. Jak dotąd FDA wydała pełną zgodę dla szczepionki Pfizera, jednak tylko dla osób powyżej 16 roku życia. W przypadku dzieci w wieku 12-15 lat, wciąż obowiązuje warunkowe pozwolenie agencji. Eksperci spodziewają się, że do pełnej autoryzacji może dojść późną jesienią, podobnie jak do warunkowej zgody na użytek szczepionki Pfizera dla dzieci w wieku 5-11 lat.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email