Urodziny Domu Powstańców Warszawskich

Urodziny Domu Powstańców Warszawskich
Fot. Pixabay

Od czterech lat przy ul. Nowolipie 22 działa Dom Powstańców Warszawskich. Na co dzień powstańcy mogą tam zjeść ciepły posiłek, wziąć udział w zajęciach ruchowych i kulturalnych, a przede wszystkim spędzać miło czas w zaufanym gronie.

– Myślę, że Dom Powstańców Warszawskich jest naszym wspólnym sukcesem, wszystkich organizatorów, którzy przyczynili się do tego, że takie miejsce powstało, i przede wszystkim Was – Powstańców Warszawskich. Kiedy Was tutaj spotykamy w dobrym zdrowiu i z uśmiechami na twarzach, to jest to coś, co napędza nas do dalszej pracy – mówił podczas spotkania w Domu Powstańców Warszawskich prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. – Gdy obserwuję, jak ktoś tutaj gra na fortepianie, ktoś gra w szachy, słyszę dyskusje polityczne, to wtedy sobie myślę, że to jest naprawdę bardzo potrzebne miejsce – dodał prezydent.

Dom Powstańców Warszawskich jest miejscem dziennego pobytu, przestrzenią odpoczynku, relaksu, wspólnego spędzania czasu oraz spotkań międzypokoleniowych. Wokół tej instytucji buduje się także społeczność, która wzajemnie się wspiera, umacnia i kultywuje pamięć o historii Warszawy.

Obiekt przy ul. Nowolipie 22 to także przestrzeń do promowania ważnych wartości, spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży – często wzruszających dla obu stron.

Organizowane są tu koncerty, wykłady, wspomnienia, indywidualne wywiady, tak by wiedza i pamięć o Powstaniu Warszawskim została przekazana młodszym pokoleniom.

Wsparcie w miejscu zamieszkania

Pracownicy domu i wolontariusze sprawują również opiekę nad Powstańcami w ich domach – dostarczają posiłki, robią zakupy, realizują recepty, ale także dbają o ich dobry stan psychiczny. Powstańcy mogą korzystać z pomocy fizjoterapeutów.

Dom prowadzony jest przez Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, mieści się na warszawskim Muranowie, przy ul. Nowolipie 22 w Warszawie.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email