Uniwersytet Warszawski zainaugurował rok akademicki 2022/2023

Uniwersytet Warszawski zainaugurował rok akademicki 2022/2023
Fot. Pixabay

Stanowimy społeczność akademicką liczącą ok. 70 tys. osób, która tworzy elitarną instytucję – powiedział podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak.

Inauguracja nowego roku akademickiego rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i od przemówienia rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzego Z. Nowaka.

– Stanowimy społeczność akademicką liczącą ok. 70 tys. osób, która tworzy elitarną instytucję. Sprawą zasadniczą jest jakość prowadzonych badań naukowych oraz realizowanych zajęć dydaktycznych, a także próg wejścia na uczelnię. Nasi studenci reprezentują elitarną część polskiej młodzieży, a wśród realizujących granty naukowców z UW są badacze z szansą na Nagrodę Nobla – mówił podczas inauguracji rektor uczelni.

Podkreślił, że Uniwersytet Warszawski prowadzi około 1400 programów badawczych o łącznej wartości 350–370 mln zł, ma podpisanych około tysiąca umów o współpracy z zagranicznymi instytucjami. Dodał, że marzeniem Uniwersytetu Warszawskiego jest umożliwienie każdemu z jego studentów odbycia kształcenia za granicą.

Rektor wskazał również na nowy filar działalności uczelni, jakim jest utworzenie Wydziału Medycznego.

– Po kilkudziesięciu latach Wydział Medyczny powraca na UW. Mamy duży potencjał intelektualny, by go z sukcesem tworzyć. Wielu naszych naukowców, głównie biologów, chemików, fizyków, informatyków, ale też humanistów, od lat prowadzi badania związane z medycyną. Nowa jednostka wzmocni uniwersytet i będzie działać na rzecz całego społeczeństwa – zaznaczył.

Wykład inauguracyjny „Droga do kariery w USA. Recepta na sukces” wygłosiła prof. Maria Siemionow, światowej sławy naukowczyni i mikrochirurg, prof. ortopedii i dyrektorka kształcenia mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago (UIC). Specjalizuje się w mikrochirurgii, chirurgii ręki, chirurgii nerwów obwodowych i transplantologii. Jest pionierką opracowywanej nowej technologii tolerancji w transplantologii i terapii komórkowych regeneracji nerwów i mięśni. W 2008 r. kierowała zespołem, który przeprowadził pierwszą całkowitą transplantację twarzy w Stanach Zjednoczonych.

Podczas wykładu wskazywała na wyzwania, z jakimi przyszło jej się zmierzyć, a także opowiedziała o miejscach i ludziach, którzy się pojawili na jej drodze do kariery.

PAP – Nauka w Polsce,  Aleksandra Kiełczykowska

Print Friendly, PDF & Email