Uniwersytet Johnsa Hopkinsa: Liczba ofiar pandemii COVID-19 przekroczyła 5 milionów

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa: Liczba ofiar pandemii COVID-19 przekroczyła 5 milionów
Fot. Pixabay

Pandemia COVID-19 na całym świecie pochłonęła już ponad 5 milionów ofiar – wynika z poniedziałkowego zestawienia amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, które zbiera oficjalne dane dotyczące zgonów na COVID-19. Rzeczywista liczba ofiar może być dwa, trzy razy większa – ostrzega WHO.

Niemal połowa ofiar pandemii zmarła w USA, państwach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Brazylii, czyli krajach, w których mieszka jedna ósma światowej populacji – zwraca uwagę agencja AP.

Najwięcej osób, ponad 745 tys., zmarło na COVID-19 w USA. Kolejnym państwem pod względem liczby ofiar pandemii jest Brazylia (607 tys. zmarłych), następnie Indie (458 tys.), Meksyk (288 tys.) i Rosja (235 tys.) – informuje Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Dane amerykańskiej uczelni opierają się na oficjalnych, codziennych raportach władz sanitarnych poszczególnych krajów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która bierze pod uwagę liczbę tzw. nadmiarowych zgonów, pandemia COVID-19 mogła pochłonąć dwa do trzech razy więcej ofiar niż wynika z oficjalnych wyliczeń. Jak zauważa AP, przyczyną nieujmowania niektórych zgonów w statystykach jest niewystarczająca liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa oraz ogólna słabość systemów opieki zdrowotnej, widoczna szczególnie w biedniejszych krajach.

Podawana przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa liczba osób, które przez niecałe dwa lata zmarły na COVID-19 jest porównywalna z łączną liczbą mieszkańców Los Angeles i San Francisco lub liczbą wszystkich ofiar konfliktów zbrojnych na świecie od 1950 roku, obliczonej przez Ośrodek Badań nad Pokojem w Oslo – pisze AP.

COVID-19 jest obecnie trzecią główną przyczyną zgonów na świecie, po chorobach serca i udarach mózgu. Według amerykańskiego uniwersytetu infekcję zdiagnozowano do tej pory u blisko 247 mln osób na świecie. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email