UNICEF: w ponad 50 krajach szkoły nie działają od początku pandemii

UNICEF: w ponad 50 krajach szkoły nie działają od początku pandemii
Fot. pixabay.com

W 17 krajach świata szkoły są całkowicie zamknięte od początku pandemii koronawirusa, a w 39 – częściowo. Należy jak najszybciej przywrócić ich funkcjonowanie – apeluje UNICEF w opublikowanym w czwartek raporcie.

Według raportu, od 18 miesięcy ponad 131 mln uczniów na świecie nie miało normalnych lekcji przez ponad trzy czwarte tego czasu. Najwięcej takich dzieci jest na Filipinach, gdzie rok szkolny formalnie zaczął się w tym tygodniu, ale kraj wciąż walczy z falą zakażeń SARS-CoV-2.

Wśród krajów, gdzie szkoły pozostają całkowicie zamknięte, są Filipiny, Bangladesz, Wenezuela, Arabia Saudyjska, Panama i Kuwejt.

Autorzy raportu UNICEF zaznaczyli, że nauczyciele powinni mieć pierwszeństwo, zaraz po pracownikach medycznych, przy szczepieniu przeciw Covid-19. Choć uczniowie są bezpieczniejsi w domach w trakcie pandemii, to edukacja zdalna stawia przed nimi wiele wyzwań związanych szczególnie z dostępem do komputerów i internetu. Na Filipinach niektóre dzieci były zmuszone wchodzić na dachy, by uzyskać połączenie z siecią.

– Kryzys edukacyjny wciąż trwa i z każdym dniem, kiedy klasy pozostają zamknięte, pogłębia się – powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Henrietta Fore. – To jest kryzys, którego świat nie może ignorować. (…) W każdym społeczeństwie, wszędzie, szkoły muszą zacząć jak najszybciej ponownie działać – zaapelowała. (PAP)

skib/ ap/
Print Friendly, PDF & Email