Ukraińskie media: Przez pandemię COVID-19 wykrywa się mniej przypadków gruźlicy

Ukraińskie media: Przez pandemię COVID-19 wykrywa się mniej przypadków gruźlicy
Fot. Pixaabay

Podczas pandemii COVID-19 na Ukrainie wykrywa się o jedną trzecią mniej przypadków gruźlicy. Nie oznacza to, że chorych jest mniej, tylko zwracają się rzadziej do lekarzy – pisze we wtorek portal Suspilne. W związku ze zbyt późną diagnostyką rejestrowanych jest więcej ciężkich przebiegów choroby.

Od 2020 roku sytuację z zachorowalnością na gruźlicę zaostrzyło pojawienie się podobnego pod względem objawów COVID-19. Na wczesnym stadium obie choroby trudno jest rozróżnić, zdarzają się też przypadki, kiedy pacjent choruje na COVID-19 i gruźlicę jednocześnie – mówią lekarze.

Według danych ministerstwa ochrony zdrowia w 2020 roku na COVID-19 na Ukrainie zachorowało ok. 24 tys. osób z aktywnymi formami gruźlicy. Wśród nich było 540 dzieci. Chorzy na gruźlicę ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem. Nie stanowią jednak grupy ryzyka dla COVID-19 – pisze Suspilne.

Podczas pandemii COVID-19 lekarze diagnozują o jedną trzecią mniej przypadków gruźlicy. W związku z restrykcjami przeciwepidemicznymi ludzie nie zawsze na czas zwracali się do lekarza, np. przez ograniczenia dotyczące transportu publicznego.

– Nie było możliwości, by w pełnym wymiarze przeprowadzić konsultacje, zbadać i wykluczyć albo potwierdzić diagnozę gruźlicy. Ludzie (…) nie zawsze przez te wszystkie bariery zwracali się o pomoc medyczną. Więc teraz niestety obserwujemy późne diagnozowanie gruźlicy, cięższe formy, hospitalizacje – powiedziała Suspilnemu Jana Terłejewa z Centrum Zdrowia Publicznego ministerstwa ochrony zdrowia.

Ponadto ok. 30 proc. Ukraińców nie zawarło umowy z lekarzem rodzinnym, a chorzy na gruźlicę zgodnie z nowymi zasadami mają zwracać się właśnie do lekarza pierwszego kontaktu. Portal zwraca też uwagę na błędy w funkcjonowaniu elektronicznego systemu zapisów do lekarza, przez co tworzą się długie kolejki.

W marcu Centrum Zdrowia Publicznego podało, że w 2020 roku wykryto ok. 17,6 tys. nowych przypadków gruźlicy – o 30 proc. mniej niż rok wcześniej. Oceniono, że statystyka świadczy o pozytywnej dynamice od 2014 roku, ale Ukraina wciąż pozostaje wśród 20 krajów z największym problemem z gruźlicą odporną na leczenie.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email