Ukraiński epidemiolog: W kraju krąży ponad 30 wariantów koronawirusa

Ukraiński epidemiolog: W kraju krąży ponad 30 wariantów koronawirusa
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

Na Ukrainie krąży ponad 30 wariantów koronawirusa – poinformowała w poniedziałek epidemiolog Natalia Wynohrad. Według niej w najlepszym przypadku sytuacja epidemiczna ustabilizuje się pod koniec maja, jeśli będą przestrzegane restrykcje.

Na Ukrainie nie zorganizowano należycie procesu monitorowania wirusów, próbki były wysyłane za granicę, w związku z czym kraj otrzymywał te dane z opóźnieniem – podkreśliła ekspertka podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

– Teraz już Ukraina rozpoczęła swoje badania (…) Dziś na Ukrainie krąży ponad 30 różnych genotypów wirusów – poinformowała Wynohrad, cytowana przez agencję Ukrinform.

Według niej infekcje są przynoszone na terytorium kraju z różnych regionów, w tym z Europy i Afryki. Przypomniała, że na Ukrainie zarejestrowano brytyjski wariant koronawirusa, w tym wariant zmodyfikowany, który atakuje dzieci i młodzież.

W ocenie Wynohrad w najlepszym przypadku – zakładając przestrzeganie restrykcji przeciwepidemicznych – sytuacja epidemiczna ustabilizuje się pod koniec maja.

Obecnie w kraju jest prawie 317 tys. aktywnych zakażeń SARS-CoV-2, najwięcej – w Kijowie, w obwodzie odeskim i lwowskim – poinformował podczas poniedziałkowej narady poświęconej sytuacji epidemicznej premier Denys Szmyhal. Zaznaczył, że piąty tydzień z rzędu w kraju rośnie liczba hospitalizacji z powodu COVID-19. Prezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu polecił opracowanie ukraińskich paszportów szczepień.

Minionej doby na Ukrainie wykryto ponad 8,3 tys. infekcji, a zmarło 178 osób. Przeprowadzono ok. 40 tys. testów, w tym ok. 24 tys. metodą PCR.

Łącznie na Ukrainie potwierdzono ponad 1,65 mln infekcji, a liczba zgonów przekroczyła 32 tysiące. Jedną dawkę szczepionki otrzymało prawie 200 tys. osób.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email