Ukraińska kultura na deskach elbląskiego teatru

Ukraińska kultura na deskach elbląskiego teatru
Fot. mat. promocyjne

Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią na deski elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka powraca wyjątkowe wydarzenie – Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej. Wystąpią dzieci i młodzież uczący się języka ukraińskiego w punktach nauczania a także zespoły dziecięce działające przy Związku Ukraińców w Polsce oraz innych organizacjach mniejszości ukraińskiej. Ze względu na wydarzenia w Ukrainie będzie to jednak inne wydarzenie niż to, do których przywykliśmy w poprzednich latach.

– Napaść Rosji na państwo ukraińskie, wojna a wraz z nią fala uchodźców, która przybyła m.in. do Elbląga, postawiła nowe wyzwania przed Festiwalem – mówi Mirosław Prytuła, Wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału w Elblągu Związku Ukraińców w Polsce.- Dziś patrzymy na Festiwal z perspektywy udziału w naszym wydarzeniu dzieci, które nie ze swojej woli, nie z woli swoich rodziców przyjechały w ciągu ostatnich trzech miesięcy do Polski i innych krajów, które zdecydowały się udzielić im schronienia w tych trudnych, wojennych czasach. Festiwal jest też miejscem promocji kultury ukraińskiej, lecz w tym roku, będzie to też przyczynek do tego, by podziękować wszystkim za wszelkie dobro, którego społeczność ukraińska doświadczyła w ostatnich tygodniach. Chcemy też, by wydarzenie to było miejscem integracji uchodźców ze społecznością Elbląga, jak również społeczności ukraińskiej zamieszkującą tutejsze tereny z tą uciekającą przed okrucieństwem wojny – dodaje.

Podczas dwóch dni Festiwalu (21, 22 maja) na deskach elbląskiego teatru zaprezentują się dzieci i młodzież ze Szczecina, Koszalina, Białego Boru, Gdańska i ośrodków Warmii i Mazur – Olsztyna, Dobrego Miasta, Elbląga, Bartoszyc Górowa Iławeckiego, Młynar, Słobit, Wilczęt, Ornety, Morąga czy Miłakowa. W sumie przed publicznością zaprezentuje się trzystu młodych artystów w tym setka z Ukrainy z rodzin, które uciekły przed wojną.

Pierwszego dnia Festiwal rozpocznie się o godzinie 10:00 i będzie składał się z dwóch części. Podczas pierwszej na scenie wystąpią dzieci i młodzież a w sesji popołudniowej (o 17:30) organizatorzy zaplanowali wyjątkowy koncert Artyści – Dzieciom, podczas którego na scenie zaprezentują się zawodowi artyści: aktorzy, śpiewacy ukraińscy, którzy obecnie przebywają w Polsce. Na scenie zaprezentują się również aktorzy z teatru elbląskiego oraz artyści amatorzy, prezentujący kulturę mniejszościukraińskiej.

– W koncercie uczestniczyć będą też licealiści Liceum w Białym Borze, to jest szkoła z ukraińskim językiem nauczania, którzy przygotowali program opowiadający o walce o niepodległość i silnemu przekonaniu, wręcz pewności co do tego, że ta walka zakończy się sukcesem, zakończy się zwycięstwem i Ukraina zwycięży swojego rosyjskiego wroga – mówi Mirosław Prytuła.

Na scenie pojawi się także reprezentacja męskiego chóru Żurawie.

Drugi dzień Festiwalu, to już tradycyjny Koncert Galowy, który rozpocznie się o 10:30.

– Festiwal jest wydarzeniem otwartym a jego ideą jest integracja środowiska ukraińskiego oraz pokazanie tej kultury w szerokim świetle każdemu, kto chce ją oglądać i ją poznać. W tym roku będzie to jednak szczególna prezentacja która ma również swoje przesłanie w trakcie wojny. Ma dodać sił, a także pokrzepić środowisko ukraińskie – podsumowują organizatorzy Festiwalu.

Organizatorem 54. Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej jest Związek Ukraińców w Polsce Zarząd Oddziału w Elblągu.

Festiwal zrealizowany dzięki wsparciu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Miasta Elbląg oraz Powiatu Elbląskiego.

Print Friendly, PDF & Email