Ukraina: Rosja dostarczyła szczepionki do separatystycznych republik w Donbasie

Ukraina: Rosja dostarczyła szczepionki do separatystycznych republik w Donbasie
Fot. Thirdman / Pexels

Rosja dostarczyła kolejną partię szczepionek przeciwko COVID-19 do separatystycznych republik w Donbasie na wschodzie Ukrainy – podają w czwartek ukraińskie media. Przywieziono preparat Sputnik Light.

Do tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) dostarczono 86 tys. dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik Light – pisze portal Nowosti Donbasa. Tzw. ministerstwo zdrowia republiki przekazało, że preparaty będą stopniowo dostarczane do placówek ochrony zdrowia, gdzie zorganizowano ponad 50 punktów szczepień. Nie wiadomo, ile dawek preparatu Sputnik Light, który jest uproszczoną wersją Sputnika V, przywieziono do tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

Pierwszą partię szczepionki z Rosji – Sputnik V – dostarczono do tzw. DRL i ŁRL w styczniu. Drugą partię przywieziono do Ługańska w lutym, a do Doniecka w marcu. Szczepienia ruszyły mimo że ukraińskie władze zakazały rejestracji na terenie kraju rosyjskiego preparatu.

Jak podaje serwis Nowosti Donbasa, według prezydenta Rosji Władimira Putina łącznie do republik, proklamowanych wiosną 2014 r. przez wspieranych przez Moskwę rebeliantów, dostarczono ok. 90 tys. dawek.

Według organizacji Wschodnia Grupa Obrony Praw Człowieka Rosja opóźniała dostawę kolejnej partii preparatów, by wykorzystać ją podczas agitacji przed jesiennymi wyborami do rosyjskiej Dumy Państwowej – zauważa portal.

Serwis Ukraińska Prawda przypomina, że władze w Kijowie zwolniły ukraińskich obywateli mieszkających na terenie separatystycznych republik z obowiązku samoizolacji po przyjeździe na kontrolowane terytorium w celu zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email