Ukraina: Niezaszczepieni na COVID-19 pracownicy poczty i kolei mogą być odsuwani od pracy

Ukraina: Niezaszczepieni na COVID-19 pracownicy poczty i kolei mogą być odsuwani od pracy
Fot. Thirdman / Pexels

Pracownicy kolejnych branż na Ukrainie od czwartku są zobowiązani do zaszczepienia się przeciw COVID-19, w przeciwnym razie zostaną odsunięci od pełnionych funkcji. Dotyczy to m.in. osób zatrudnionych przez pocztę i koleje państwowe.

Od listopada od pracy odsuwani są niezaszczepieni pracownicy placówek oświatowych oraz centralnych i lokalnych organów władzy.

Od czwartku obowiązek zaszczepienia rozszerza się też na osoby pracujące w placówkach świadczących usługi socjalne, ośrodkach ochrony socjalnej dla dzieci, ośrodkach rehabilitacyjnych, w miejscach zarządzanych przez centralne organy władzy wykonawczej, strukturach mających strategiczne znaczenie dla państwowej gospodarki i bezpieczeństwa (np. państwowe koleje, poczta).

Osoby pracujące w wyżej wymienionych miejscach, które do 9 grudnia nie przyjęły chociaż jednej dawki szczepionki, zostaną odsunięte od obowiązków i nie będą otrzymywać wynagrodzenia.

Nie mogą być odsunięte od pracy osoby, które przedstawią zaświadczenie o przeciwwskazaniach dla szczepienia. Pracownik nie może być też zwolniony z powodu niezaszczepienia.

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 na Ukrainie przyjęło dotychczas 45 proc. dorosłych – podały w czwartek władze. Ponad 12 mln osób jest w pełni zaszczepionych.

Poprzedniej doby wykryto ok. 12,4 tys. infekcji koronawirusem, a 465 osób zmarło. Od początku pandemii zarejestrowano ok. 3,5 mln zakażeń i prawie 90 tys. zgonów.

Władze informują, że w kraju nie wykryto dotychczas wariantu Omikron, ale rozprzestrzenia się Delta.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email