Ukraina: Najwięcej zakażeń koronawirusem od kwietnia – ponad 9 tys.

Ukraina: Najwięcej zakażeń koronawirusem od kwietnia – ponad 9 tys.
Fot. Pixabay

Na Ukrainie minionego dnia zarejestrowano ponad 9 tys. zakażeń koronawirusem i 140 zgonów wśród chorych na COVID-19 – poinformowało w piątek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans infekcji od kwietnia.

W czwartek potwierdzono 9058 zakażeń SARS-CoV-2, w tym wśród 849 dzieci i 137 pracowników medycznych. Zarejestrowano 140 zgonów, 2060 hospitalizacji i 2415 wyzdrowień. Najwięcej infekcji wykryto w obwodach charkowskim i dniepropietrowskim.

W związku z odnotowywanym wzrostem zachorowań w czwartek cały kraj przeszedł do tzw. żółtej strefy epidemicznej, dla której przewidziane są ostrzejsze restrykcje. Według zapowiedzi władz ograniczenia mają nie obejmować miejsc, w których pracownicy i klienci są zaszczepieni, mają negatywny wynik testu albo potwierdzenie niedawnego przechorowania COVID-19.

Od początku pandemii zarejestrowano na Ukrainie prawie 2,4 mln infekcji i 55,4 tys. zgonów. W pełni zaszczepionych jest niemal 5,4 mln z ok. 41 mln mieszkańców kraju. W środę władze zapowiedziały wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla przedstawicieli pewnych grup zawodowych: urzędników i pracowników oświaty.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email