Ukraina: Minionej doby prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem. Ponad 120 zgonów

Ukraina: Minionej doby prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem. Ponad 120 zgonów
Fot. Pixabay

Na Ukrainie zarejestrowano minionej doby prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 120 zgonów w związku z COVID-19 – poinformowało ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Od czwartku w kraju obowiązuje tzw. żółta strefa epidemiczna.

22 września odnotowano 7866 infekcji, w tym 667 wśród dzieci i 175 wśród pracowników medycznych. 123 osoby zmarły, 2070 hospitalizowano, a 2305 wyzdrowiało. Najwięcej zakażeń wykryto w obwodzie charkowskim.

To najwyższy dobowy bilans zakażeń na Ukrainie od pierwszej połowy maja.

W związku z odnotowywanym wzrostem zachorowań w czwartek cały kraj przeszedł do tzw. żółtej strefy epidemicznej, dla której przewidziane są ostrzejsze restrykcje. Ograniczenia nie będą obejmować miejsc, w których pracownicy i klienci są zaszczepieni, mają negatywny wynik testu albo potwierdzenie niedawnego przechorowania COVID-19.

W tzw. strefie żółtej zabronione są stacjonarne zajęcia w placówkach oświatowych, jeśli mniej niż 80 proc. pracowników ma żółty albo zielony paszport covidowy. Paszporty mają zawierać informacje o zaszczepieniu, negatywnym teście na COVID-19 przeprowadzonym w ciągu ostatnich 72 godzin albo o przebyciu COVID-19. Żółty przeznaczony jest dla osób, które otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki, a zielony dla zaszczepionych w pełni.

Zabronione jest też przeprowadzanie masowych wydarzeń z udziałem ponad jednej osoby na 4 metrach kwadratowych. Ograniczono też dopuszczalną liczbę odwiedzających kina, siłownie, baseny itd.

Przestrzeganie restrykcji przewidzianych dla żółtej strefy nie będzie dotyczyć miejsc (lokali gastronomicznych, teatrów, siłowni itd.), w których wszyscy klienci i co najmniej 80 proc. pracowników będzie mieć żółty albo zielony paszport.

Przedsiębiorcy sami mają decydować, czy obsługiwać tylko zaszczepionych czy wszystkich, ale przy zastosowaniu się do restrykcji, np. dotyczących ograniczenia liczby klientów. Pozostaje obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach i transporcie publicznym.

Od początku pandemii na Ukrainie zarejestrowano prawie 2,4 mln zakażeń i niemal 55,3 tys. zgonów.

W pełni zaszczepionych jest ok 5,3 mln z ok. 41 mln mieszkańców Ukrainy. W środę władze zapowiedziały wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla przedstawicieli pewnych grup zawodowych: urzędników i pracowników oświaty.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email