Ukraina: dostarczono 117 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19 w ramach COVAX

Ukraina: dostarczono 117 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19 w ramach COVAX
Fot. Thirdman / Pexels

Na Ukrainę w piątek dostarczono 117 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 produkcji firmy Pfizer/BioNTech w ramach inicjatywy COVAX. Program ten ma na celu zapewnienie równego dostępu do szczepionek krajom o niskich i średnich dochodach.

Ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia przekazało, że to pierwsza transza wsparcia dla Ukrainy w ramach tego programu. Ukraina otrzymała 117 tys. dawek bezpłatnie.

Dostawy szczepionek wyprodukowanych przez różne firmy w ramach COVAX będą kontynuowane i zgodnie z oczekiwaniami do końca 2021 roku pozwolą zaszczepić do 20 proc. mieszkańców Ukrainy – zaznaczono.

Resort podał, że w pierwszej kolejności preparatami, które w piątek dotarły na Ukrainę, zaszczepiony będzie personel i mieszkańcy domów opieki nad osobami starszymi, a następnie pracownicy państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych i straży granicznej.

W kraju dotychczas zaszczepiono pierwszą dawką ok. 433 tys. ludzi. Drugą dawkę otrzymało pięć osób. Wykorzystywany jest wyprodukowany w Indiach CoviShield, a w tym tygodniu zaczęto też podawać chiński preparat CoronaVac.

Minionej doby na Ukrainie wykryto ok. 17,5 tys. infekcji koronawirusem, a 438 osób zmarło. Łącznie od początku pandemii wykryto ponad 1,9 mln zakażeń i zarejestrowano ponad 39 tys. zgonów.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email