Uczniowie SOSW nr 2 w Elblągu i Sybilla 2019 dla Muzeum Stutthof w Sztutowie

Uczniowie SOSW nr 2 w Elblągu i Sybilla 2019 dla Muzeum Stutthof w Sztutowie
Fot. SOSW nr 2

W tegorocznej edycji najważniejszego konkursu w polskim muzealnictwie – Sybilla 2019 – Muzeum Stutthof w Sztutowie otrzymało Sybillę w kategorii Edukacja za projekt „Prosta opowieść o trudnym miejscu”, skierowany do osób z dysfunkcjami intelektualnymi.

– To nagroda należy się nie tylko naszemu zespołowi, ale także wolontariuszom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu. Zdobyliśmy tę nagrodę wspólnie – mówi koordynatorka projektu Małgorzata Daniluk z Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie.

– Dziękujemy także wszystkim uczestnikom projektu a także ich rodzicom i opiekunom, wszak wiemy, że ta lekcja historii mogła być jedną z najtrudniejszych, a bez ich odwagi i determinacji mogłaby się nigdy nie odbyć – dodaje.

Jest to wyjątkowo ważna nagroda dla polskich muzealników, a sam projekt – cykl zajęć edukacyjnych połączonych z wolontariatem na rzecz Muzeum, którego efektem jest wydanie w 2019 r. przewodnika „Prosta opowieść o trudnym miejscu, czyli co się działo w obozie Stutthof” – jest czymś wyjątkowo bezcennym również dla samych jego uczestników.

Książka może być wykorzystana jako dodatkowe wsparcie edukacyjne dla młodszych dzieci i ich rodziców, którzy pragną odwiedzić Muzeum. Napisana mądrze, prosto i konkretnie, opatrzona pięknymi zdjęciami, daje możliwość dokładnego poznania „trudnego miejsca”.

„Prosta opowieść o trudnym miejscu” to interdyscyplinarny projekt realizowany w latach 2017–2019, a dedykowany osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi na poziomie lekkim i umiarkowanym (w tym młodzieży). W projekcie autorzy postanowili połączyć zajęcia edukacyjne, które opierają się głównie na emocjach i doznaniach sensorycznych.

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu pod kierunkiem swoich nauczycieli od kilku lat współpracują z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939– 1945). Młodzież bierze udział w zajęciach edukacyjnych, ale też w ramach wolontariatu pomaga w różnych pracach na terenie Muzeum. Każdy wyjazd i spotkanie z panią Małgorzatą Daniluk z Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie daje uczniom możliwość autentycznego doświadczenia Miejsca Pamięci.

Marzena Żachowska / oprac. MS
Print Friendly, PDF & Email