„Uczmy się sobie pomagać poprzez wolontariat”. Wyróżniono 8 wspaniałych

W Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu odbyła się Gala XXI Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 wspaniałych”. Ich zaangażowanie w codzienne niesienie pomocy innym zostało docenione i wyróżnione.

– Cieszę się, że co roku przybywa nam w Elblągu „wspaniałych” i mam nadzieję, że w tegorocznej edycji w Białogardzie wśród laureatów również będziemy mieli reprezentanta z Elbląga. Całej ósemce, która dziś zostanie wyróżniona, gorąco tego życzę. Dziękuję wam za to, co robicie – mówił podczas gali prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.

Laureatami konkursu „8 wspaniałych” zostali: Alicja Bem, Oliwia Jakubowska, Małgorzata Popowicz, Marta Puchta, Dżesika Stępnień, Karolina Tomaszewska, Alicja Zamojska i Oliwia Żukowska. Wyróżnione osoby mają na swoim koncie działania podejmowane na rzecz niepełnosprawnych i starszych, pomagają w organizacji wielu wydarzeń sportowych tj. Elbląski Bieg Niepodległości, kwestują na rzecz WOŚP, a także Polskiego Czerwonego Krzyża, pamiętają też o tych najmłodszych, organizując w szkołach akcje czytania dzieciom książek czy wspierają elbląskie schronisko dla zwierząt.

– Jestem bardzo szczęśliwa, doceniam to, że ktoś zobaczył moją pracę, że mogłam to wszystkim pokazać. Myślę, że mogę wzbudzić też w kimś taką iskierkę, by zaczął nieść pomoc, bo to jest jednak najważniejsza rzecz, która zawsze będzie w nas i zawsze będzie warta tego. Nie ważne są nagrody, ale ważne są uczucia, które w innych możemy wywołać tym, co robimy – mówi jedna z laureatek, Alicja Bem, uczennica I LO w Elblągu. – Najczęściej wspieram różne akcje sportowe, razem z moją klasą zebraliśmy też pieniądze na rower dla chłopca z domu dziecka i kupiliśmy go. Marzeniem tego chłopca było mieć rower i spełniliśmy je w święta Bożego Narodzenia. To był jego wymarzony prezent. Coraz częsciej działam właśnie w tego typu akcjach – dodaje.

– Wolontariat, daje dużo szczęścia i takiej codziennej radości. Warto pomagać, bo pomaganie innym daje wiele pozytywnej energii tym, którzy pomagają, jak i tym, którym pomoc się niesie – opowiada wyróżniona dziś Dżesika Stępień z IV LO w Elblągu.

W trakcie uroczystości doceniono też nauczycieli elbląskich szkół, którzy zaszczepiają w młodych ludziach ideę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

– Wolontariat to idea, którą powinniśmy krzewić i o niej głośno i dużo mówić, bo myślę, że społeczeństwo, które widzi taką potrzebę pomocy innym, jest bardziej wrażliwe na taką społeczną działalność. Widzę wśród tej młodzieży nie tylko to, że oni tak wolontariacko pracują, ale mają swoje pasje, bo są członkami zespołów czy to tanecznych, czy muzycznych, więc człowiek ma też coś w sobie, co sprawia, że chce coś robić i chce też coś robić dla innych. I to, że potrafimy promować i docenić to, że ci ludzie chcą uczestniczyć w tym projekcie niesienia pomocy, to coś wspaniałego – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. – Trzeba stawiać za wzór, za przykład, tych, którzy włączają się w niesienie pomocy. Pokazywać, nagłaśniać, że ludzi potrzebujących pomocy jest wielu. Wystarczy tylko chcieć chcieć a na pewno dużo nam się może udać. To, co zrobimy dla innych, wróci do nas w postaci karmy. Jest wiele płaszczyzn, gdzie młodzież może się realizować. Czy to są osoby potrzebujące, czy niepełnosprawne, czy starsze, czy zbiórka żywności na rzecz Banku Żywności, tych przestrzeni jest dużo i każdy się w tym znajdzie. Uczmy się sobie pomagać poprzez wolontariat – dodaje.

Galę uświetnił występ młodych wokalistek z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu.

Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację z wydarzenia. 

Print Friendly, PDF & Email