Ubezpieczeni zdecydują. ZUS czy OFE?

Ubezpieczeni zdecydują. ZUS czy OFE?
Fot. ZUS

Od 1 kwietnia do 31 lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych otwiera kolejne okno transferowe. Będzie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy jej część w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być zapisana na subkonto w ZUS czy przekazana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, ubezpieczony powinien przekazać wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”, które ma symbol ZUS-US-OFE-03. Może to zrobić do 31 lipca 2024 r. Formularz jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, na stronie internetowej i w każdej placówce ZUS. Oświadczenie można dostarczyć do ZUS elektronicznie przez PUE albo do palcówki, osobiście lub pocztą.

Oświadczenia nie muszą składać ubezpieczeni, którzy nie chcą zmieniać decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym oraz Ci, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

Dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, będzie uruchomiony tzw. „suwak bezpieczeństwa”. Oznacza to, że ZUS nie będzie przekazywał składek do OFE, a OFE stopniowo przekaże środki do ZUS, który zapisze je na subkoncie.

Ubezpieczony, który do tej pory nie był członkiem OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek funduszu, powinien zawrzeć pierwszą umowę z wybranym z otwartym funduszem emerytalnym. Ma na to 4 miesiące od złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS.

Krzysztof Cieszyński
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego
Print Friendly, PDF & Email