Tysiące ciekawych w kawiarni „cieKAWA”

Tysiące ciekawych w kawiarni „cieKAWA”
Fot. Adminstrator

W czwartek, 8 sierpnia, minął zaledwie tydzień od otwarcia gdańskiej kawiarni „ciekawa” – miejsca współtworzonego i obsługiwanego przez osoby z niepełnosprawnością. W tym czasie lokal odwiedziło ponad 4,5 tysiąca osób.

– Mieliśmy nadzieję na liczne odwiedziny, jednak to co dzieje się u nas w ostatnich dniach przekracza cokolwiek, co mogliśmy sobie wyobrazić i wymarzyć – przyznaje Krzysztof Skrzypski, prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej i pomysłodawca powstania „ciekawej”. – Drzwi praktycznie nie zamykają się. Często zdarza się, że klienci czekają na zwolnienie się stolika. Są bardzo cierpliwi i wykazują się dużym zrozumieniem. Specjalnie dla nich codziennie przedłużamy godziny otwarcia.

Zespół gdańskiej kawiarni społecznej tworzy siedem osób. Szefem jest Krzysztof Skrzypski, a gości obsługują cztery osoby niepełnoprawne: Ewelina, Gosia, Łukasz i Marcin oraz dwójka opiekunów: Ania i Julia. „CieKAWA” to część większego projektu. Jest ona jednym z elementów tworzących Ciekawą Spółdzielnię Socjalną. Ta z kolei stworzona została przez dwie organizacje pozarządowe: gdańskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Fundację Teneo.

CieKAWA powstawała ponad 2,5 roku. Nietypowy lokal mieści się przy ul. Świętojańskiej 68/69 w Gdańsku, tuż obok Hali Targowej i odnowionego niedawno skweru Świętopełka.

– Na razie bardzo intensywnie pracujemy nad obsługą tak dużej ilości osób. Gdy złapiemy lekki oddech, zaczynamy pracę nad kolejną częścią cieKAWEGO projektu, czyli stworzeniem małej lokalnej piekarni oraz lokalu z zupami i pierogami – zapowiada szef Ciekawej Spółdzielni Socjalnej.

W „cieKAWEJ” parzona jest kawa dostarczana przez małą trójmiejską palarnię, natomiast herbaty mają certyfikat ‚fair trade’. Cała działalność opiera się na filozofii zero-waste: kubki, w których podawane są napoje, są biodegradowalne (z trzciny cukrowej), talerzyki jadalne (z otrębów), desery sprzedawane są w przyjaznych dla środowiska szklanych opakowaniach zwrotnych, z kolei za kupno napojów do własnych kubków przewidziane są zniżki.

Red.
Źródło: gdansk.pl
Fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl
Print Friendly, PDF & Email