Tydzień ze Zwierzętami: Psi terapeuci

Tydzień ze Zwierzętami: Psi terapeuci
Fot. Adminstrator

Wyszkolony i wykwalifikowany terapeuta jest na wagę złota. Dołóżmy do tego miękką sierść, oczy pełne miłości i wesoło podrygujące łapki – mowa tu o psich terapeutach, którzy robią dla człowieka o wiele więcej niż się wydaje.  

Kynoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii, w której forma rehabilitacji polega na zabawie i opiece nad psem. Taki rodzaj terapii doskonale sprawdza się nie tylko przy chorobach przewlekłych i różnorodnych formach niepełnosprawności. Poszczególne ćwiczenia normalnej rehabilitacji dziecięcej można z powodzeniem zastąpić zabawą z czteronożnym przyjacielem, dlatego kynoterpia znajduje swoich zwolenników także wśród rodziców dzieci z zaburzeniami. Szczególna uwaga zwrócona w stronę kontaktu pies – człowiek przynosi znaczne efekty także podczas terapii osób starszych i samotnych.

Jak to działa?

Stymulacja zmysłów i angażowanie uczestnika terapii w zajęcia z psem, prowadzą do wzmożonej liczby bodźców oddziałujących na pacjenta. Kontakt z żywym stworzeniem budzi uczcucie odpowiedzialności, a co za tym idzie i więzi między człowiekiem a zwierzęciem, która znacznie poprawia stan psychiczny i wzmaga działanie leczenia. Udowodniono naukowo, że nastawienie pacjenta podczas leczenia jest jednym z najważniejszych czynników wspomagających każdą kurację. Dlatego też terapia z udziałem psa wskazana jest dla osób cierpiących na dysfunkcje w sferze społecznej lub zaburzenia sfery intelektualnej, emocjonalnej i psychicznej.

W przypadku kynoterapii, więź między człowiekiem a psem opiera się na kontakcie bezpośrednim w trzech formach: pierwszą jest edukacja – nauka pozytywnych postaw, szacunku i zrozumienia dla zwierząt; drugą jest terapia – polegająca na indywidualnym kontakcie z psem; trzecią formą stają się zwykłe spotkanie, które ma na celu wzbudzenie zaufania pacjenta i poszerzenie jego wiedzy.

Casting na terapeutę

Psy wybrane na przyszłych terapeutów muszą cechować się szybką zdolnością nauki, cierpliwością i sprawnym dostosowaniem się do różnych warunków. Zwierzę, nastawione na kontakty z obcymi ludźmi w szpitalach czy szkołach, narażone jest na permanentne zmiany sytuacji. Pies może różnie reagować na stres, dlatego ważna jest prawidłowa socjalizacja od pierwszych dni szczenięcia. Już w fazie neonatalnej (od narodzin do otwarcia oczu) nasz czteronożny przyjaciel–terapeuta jest dotykany, głaskany i brany na ręce. Później wprowadza się delikatne przekładane szczenięcia w dłoniach i stawiane go na różnych fakturowo powierzchniach, aby zwiększyć intensywność wrażeń dotykowych. W okresie od 3 do 12 miesięcy stopniowo wprowadza się szczenięciu kontakt z innymi osobnikami tego samego gatunku. Później kontakty wzbogaca się o obecność ludźi i innych zwierząt. O dokładnych wskazówkach socjalizacji można przeczytać TUTAJ.

Terapia z psem jest doskonałą metodą stymulacji zmysłów i rozwoju emocjonalnego, jednakże trzeba pamiętać, że z takiej formy rehabilitacji nie każdy może korzystać. Przeciwskazaniem do kynoterapi jest np. alergia bądź przewlekła choroba dermatologiczna.

  Agnieszka Malinowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15969 

Print Friendly, PDF & Email